Tradycyjny przepis na naleśniki zakłada użycie mleka, wody gazowanej, jajek, tłuszczu, soli oraz oczywiście mąki. Moja babcia rezygnuje jednak z ostatniego wymienionego wyżej składnika. Zastępuje go innym mniej popularnym produktem. Przygotowanie smakołyków zajmuje trochę czasu, ale cierpliwość popłaca. Placuszki są delikatne, puszyste, a jednocześnie chrupiące i elastyczne. Można je wykorzystać do zrobienia wielu różnych potraw – zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko.
Babciny patent na aksamitne naleśniki
Sekretem naleśników mojej babci jest kasza manna. Działa niczym spulchniacz i nadaje placuszkom lekkości. Sprawia też, że ciasto staje się bardziej elastyczne, dzięki czemu nie pęka i nie łamie się podczas zwijania. Warto zauważyć, że kasza manna ma wiele cennych właściwości. Zawiera witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo i magnez. Wspiera pracę układu krążenia oraz mózgu. Obniża ciśnienie tętnicze krwi. Jest również źródłem błonnika, który usprawnia perystaltykę (ruchy) jelit i przyspiesza przemianę materii oraz oczyszczanie organizmu z toksyn. Jednocześnie zapewnia uczucie sytości na długo i zmniejsza ryzyko podjadania między posiłkami. Już niewielka porcja naleśników wystarczy, by zaspokoić głód. Nie trzeba ich sobie odmawiać, nawet będąc na diecie.
Jak zrobić naleśniki z kaszą manną?
Zrobienie naleśników z babcinego przepisu nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości. Kasza manna musi mieć czas, by napęcznieć i połączyć się z resztą składników, a co za tym idzie nadać ciastu odpowiednią konsystencję. Warto jednak poczekać. Placuszki przygotowane według poniższej receptury wręcz rozpływają się w ustach. Musicie ich spróbować.
Przepis: Naleśniki z kaszą manną
Są aksamitne i puszyste. W dodatku nie obciążają żołądka i zapewniają uczucie sytości na długo. To dobra propozycja zarówno na obiad, jak i deser.
KategoriaDanie główneRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania1 godz.Liczba porcji6
Składniki
- 120 g kaszy manny
- 250 ml mleka
- łyżeczka cukru
- 3 łyżki masła
- niewielka szczypta sól
- odrobina oleju do wysmarowania patelni
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaKaszę mannę zalejcie mlekiem i odstawcie na 30-40 minut, by napęczniała. Po tym czasie dodajcie pozostałe składniki i dokładnie wymieszajcie całość.
- Smażenie naleśnikówNaleśniki smażcie na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Smażcie z każdej strony na złoty kolor i podawajcie z dowolnym farszem.
O czym pamiętać podczas robienia naleśników?
Naleśniki należy smażyć powoli na dobrze rozgrzanej patelni i palniku o małej mocy. Gdy ich brzegi zyskają rumiany kolor, a spód się zetnie, trzeba je przewrócić na drugą stronę. Najlepiej robić to za pomocą szpatułki lub łopatki. Możecie przygotować placuszki wcześniej. Pamiętajcie jednak, by przykryć je warstwą folii spożywczej. Dzięki temu nie wyschną zbyt szybko.