Nową chorobę „zidentyfikowało” Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association, AHA). Jak nazywa się to schorzenie i na czym polega? Sprawdź.
Specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego określają nową jednostkę chorobową mianem zespołu sercowo-nerkowo-metabolicznego (w skrócie CKM z ang. cardiovascular-kidney-metabolic syndrome). Jej nazwa ma wskazywać na związek między otyłością, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek oraz schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, na przykład niewydolnością serca, migotaniem przedsionków, udarem mózgu czy chorobą niedokrwienną serca. AHA wprowadza nowe pojęcie, by zwrócić większą uwagę na zależności występujące między wskazanymi jednostkami chorobowym.
Czym jest nowa choroba zidentyfikowana przez specjalistów?
Nowa choroba stanowi tak naprawdę połączenie wymienionych wcześniej schorzeń, czyli otyłości, cukrzycy, chorób nerek oraz chorób układu sercowo-naczyniowego. Te jednostki bardzo często nakładają się na siebie i tworzą wieloaspektowy, złożony problem zdrowotny, który wymaga, zdaniem specjalistów z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, indywidualnego podejścia. Stąd potrzeba wyodrębnienia zespołu CKM w katalogu chorób. Ten zabieg ma ułatwić lekarzom i pracownikom systemu ochrony zdrowia identyfikację pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka i pozwolić na rozpoczęcie leczenia, zanim choroba zdąży się rozwinąć. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne wskazuje cztery metody postępowania w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia:
- etap 0: brak objawów choroby i czynników ryzyka (nacisk na regularne badania profilaktyczne co 3-5 lat w celu oceny ciśnienia tętniczego krwi, poziomu trójglicerydów, cholesterolu oraz glukozy w organizmie),
- etap 1: nadmiar tkanki tłuszczowej i upośledzona tolerancja glukozy (zalecane badania profilaktyczne co 2-3 lata i dieta pozwalająca na zrzucenie co najmniej pięciu procent obecnej masy ciała),
- etap 2: obecność metabolicznych czynników ryzyka (zalecane wdrożenie leczenia cukrzycy typu drugiego, nadciśnienia i wysokiego poziomu cholesterolu, by zapobiec rozwojowi chorób układu krążenia),
- etap 3: wczesne objawy chorób układu krążenia (należy zintensyfikować działania profilaktyczne, wdrożyć zmiany w diecie i stylu życia),
- etap 4: choroby układu krążenia z niewydolnością nerek (indywidualne leczenie).
Specjaliści sugerują, że zespół CKM ma charakter postępujący i na ogół zaczyna się już we wczesnej fazie dorosłości, choć początkowo nie daje żadnych wyraźnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych i profilaktycznych.
Leczenie zespołu CKM
Pacjenci z zespołem sercowo-nerkowo-metabolicznym wymagają kompleksowej opieki ze strony specjalistów wielu różnych dziedzin (diabetologa, kardiologa, nefrologa etc.), którzy będą ze sobą współpracować, dobierając metody terapeutyczne do konkretnego przypadku. Wdrożenie takiego systemu działania nie będzie jednak możliwe bez wprowadzenia modyfikacji w systemie ochrony zdrowia:
„Potrzebne są fundamentalne zmiany w sposobie edukowania personelu medycznego i społeczeństwa. Należy poprawić dostęp do specjalistycznych terapii, wspierać nowe modele opieki oraz ułatwić ludziom z różnych społeczności oraz środowisk prowadzenie zdrowszego trybu życia” – stwierdził przedstawiciel AHA.