Minister finansów Andrzej Domański na antenie Radia ZET odniósł się do spekulacji o ewentualnym porzuceniu projektu wprowadzenia tzw. „kredytu zero procent”, na który czekają potencjalni nabywcy mieszkań. Jak się okazuje, w koalicji rządzącej wciąż nie ma zgody co do zasad takiego wsparcia w zakupie własnego „M”. Wciąż też nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona obiecana, wyższa kwota wolna od podatku (na poziomie 60 tys. zł).
/Reporter
– „Kredyt zero procent” to projekt ministerstwa rozwoju i jest projektem, nad którym trwa praca. Jeżeli marszałek Hołownia twierdzi, że nie będzie poparcia jego ugrupowania (Polska 2050 – red.), to szansa na realizację projektu radykalnie spada – mówił w „Popołudniowym gościu Radia ZET” Andrzej Domański, minister finansów.
– Ja generalnie uważam, że powinniśmy się skupić w rozmowie o rynku nieruchomości na stronie podażowej i takie rozwiązania będziemy wspierać – mówił Domański, wskazując na przykład na uwolnienie gruntów pod zabudowę. – Należy się skupić na tym, aby mieszkań powstawało więcej – przekonywał minister.
Reklama
Pensja minimalna wzbudza emocje w koalicji
Domański był też pytany o to, czy płaca minimalna będzie w przyszłym roku znacznie wyższa (np. na poziomie 60 proc. średniego wynagrodzenia – jak zapowiadała minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk). Minister przypomniał, że w niedawnej wypowiedzi premier Donald Tusk przeciął spekulacje dotyczące podwyżki w takiej skali.
– Płaca minimalna będzie rosła w przyszłym roku, a wzrost będzie zbliżony do 5 proc., a więc do poziomu inflacji” – powiedział Domański.
– Nam zależy na tym, żeby w Polsce były dobrze płatne miejsca pracy. Ale wiemy, że koszty pracy to bolączka szczególnie małych przedsiębiorców. Taki radykalny wzrost pensji minimalnej nie jest możliwy – wyjaśnił Andrzej Domański.
– Chciałbym jednak wyraźnie powiedzieć, że pensje w Polsce rosną w bardzo dobrym tempie. Przypomnę, że płace dla nauczycieli wzrosły o 30 proc., a dla budżetówki o 20 proc. – dodał.
Wzrośnie akcyza na paierosy i alkohol?
Minister finansów, pytany o ewentualny wzrost akcyzy na papierosy i alkohol, odpowiedział: – Akcyza na papierosy – wciąż obowiązuje tzw. mapa akcyzy, a tam zaplanowano, że akcyza będzie rosła.
Opodatkowane mają być np. saszetki nikotynowe. – Uważamy, że te wyroby nikotynowe które z różnych przyczyn nie były opodatkowane, powinny podlegać akcyzie, choćby z poczucia sprawiedliwości – powiedział Andrzej Domański.
Co z funduszem kościelnym? Jakie zaapowiedzi koalicjantów zostały zrealizowane?
Domański został również poproszony o ustosunkowanie się do kwestii ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego.
– Został powołany zespół, w którym znalazł się minister spraw wewnętrznych, który – mam nadzieję – szybko wypracuje kompromis. Ja chciałbym, aby był realizowany przyjazny rozdział kościoła od państwa – powiedział Andrzej Domański.
Co z kwotą wolną od podatku na poziomie 60 tys. zł?
Minister finansów był też pytany o to, czy uda się zrealizować obietnicę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł. Andrzej Domański powtórzył, że przygotowuje plan takiej zmiany i przedstawi go premierowi.
– Uda się (wyższą – red.) kwotę wolną wprowadzić i uda się w tej kadencji – stwierdził Andrzej Domański.
Rada fiskalna będzie nadzorować ministra finansów
Analizując kolejny projekt koalicji, który ma zwiększyć przejrzystość finansów publicznych, Domański odniósł się do planów powołania rady fiskalnej. – W skład Rady będą wchodzić przedstawiciele różnych grup, różnych interesariuszy – powiedział.
– Tak, jak obiecywaliśmy naszym wyborcom, poprawiamy transparentność finansów publicznych, tworząc radę fiskalną – powiedział Andrzej Domański, przypominając, że w czasie rządów PiS część wydatków przepływała poza budżetem bez kontroli.
Kiedy zmiany w skłądce zrwotnej?
Andrzej Domański przypomniał, że w marcu zostały pokazane propozycje zmiany w składce zdrowotnej, ale napotkały na opór. – Teraz prowadzimy rozmowy z koalicjantami; rozmawialiśmy z Polską 2050, mam nadzieję , że niedługo porozmawiamy na ten temat z Lewicą – mówił.
Minister finansów zwrócił uwagę, że propozycje koalicjantów są rozbieżne, a teraz zadaniem będzie wypracowanie kompromisu.
Ceny energii. Co czeka odbiorców?
Szef resortu finansów odniósł się też do wzrostu cen energii w drugim półroczu. – PiS przez osiem lat całkowicie zaniechał transformacji energetycznej w Polsce i to jest główny powód, dla którego mamy rosnące ceny energii – oskarżył swoich poprzedników Andrzej Domański. Minister zwrócił uwagę, że obecna koalicja wprowadziła różne mechanizmy ograniczające wzrost cen.
– Nie wyobrażam sobie, aby prezydent nie podpisał ustawy wprowadzającej bon energetyczny – mówił Andrzej Domański. Zwrócił też uwagę na zawieszenie tzw. opłaty mocowej dla odbiorców, co dodatkowo ma obniżyć rachunki za energię.
Euro w Polsce? Minister wyjaśnia
Czy w Polsce zostanie wprowadzone euro?
– Nie spełniamy kryteriów konwergencji. Dyskusja o przyjęciu euro jest w tej chwili decyzją zastępczą – kategorycznie odpowiedział Andrzej Domański.
– Utrzymywanie własnej waluty jest w tej chwili korzystne, a prowadzenie własnej polityki pieniężnej również jest ważne – wyjaśnił minister finansów.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News