Maleją szanse na „kredyt zero procent”? Andrzej Domański wyjaśnia

Minister finansów Andrzej Domański na antenie Radia ZET odniósł się do spekulacji o ewentualnym porzuceniu projektu wprowadzenia tzw. „kredytu zero procent”, na który czekają potencjalni nabywcy mieszkań. Jak się okazuje, w koalicji rządzącej wciąż nie ma zgody co do zasad takiego wsparcia w zakupie własnego „M”. Wciąż też nie wiadomo, kiedy zostanie wprowadzona obiecana, wyższa kwota wolna od podatku (na poziomie 60 tys. zł). Zdjęcie

Minister finansów Andrzej Domański był "popołudniowym gościem Radia ZET". Odpowiadał na pytania dotyczące "kredyty na zero procent" i obiecanej, wyższej kwoty wolnej od podatku /Reporter

Minister finansów Andrzej Domański był „popołudniowym gościem Radia ZET”. Odpowiadał na pytania dotyczące „kredyty na zero procent” i obiecanej, wyższej kwoty wolnej od podatku /Reporter Reklama

– „Kredyt zero procent” to projekt ministerstwa rozwoju i jest projektem, nad którym trwa praca. Jeżeli marszałek Hołownia twierdzi, że nie będzie poparcia jego ugrupowania (Polska 2050 – red.), to szansa na realizację projektu radykalnie spada – mówił w „Popołudniowym gościu Radia ZET” Andrzej Domański, minister finansów.

– Ja generalnie uważam, że powinniśmy się skupić w rozmowie o rynku nieruchomości na stronie podażowej i takie rozwiązania będziemy wspierać – mówił Domański, wskazując na przykład na uwolnienie gruntów pod zabudowę. – Należy się skupić na tym, aby mieszkań powstawało więcej – przekonywał minister.

Reklama

Pensja minimalna wzbudza emocje w koalicji

Domański był też pytany o to, czy płaca minimalna będzie w przyszłym roku znacznie wyższa (np. na poziomie 60 proc. średniego wynagrodzenia – jak zapowiadała minister rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk). Minister przypomniał, że w niedawnej wypowiedzi premier Donald Tusk przeciął spekulacje dotyczące podwyżki w takiej skali.

– Płaca minimalna będzie rosła w przyszłym roku, a wzrost będzie zbliżony do 5 proc., a więc do poziomu inflacji” – powiedział Domański.

– Nam zależy na tym, żeby w Polsce były dobrze płatne miejsca pracy. Ale wiemy, że koszty pracy to bolączka szczególnie małych przedsiębiorców. Taki radykalny wzrost pensji minimalnej nie jest możliwy – wyjaśnił Andrzej Domański.

– Chciałbym jednak wyraźnie powiedzieć, że pensje w Polsce rosną w bardzo dobrym tempie. Przypomnę, że płace dla nauczycieli wzrosły o 30 proc., a dla budżetówki o 20 proc. – dodał.

Wzrośnie akcyza na paierosy i alkohol?

Minister finansów, pytany o ewentualny wzrost akcyzy na papierosy i alkohol, odpowiedział: – Akcyza na papierosy – wciąż obowiązuje tzw. mapa akcyzy, a tam zaplanowano, że akcyza będzie rosła.

Opodatkowane mają być np. saszetki nikotynowe. – Uważamy, że te wyroby nikotynowe które z różnych przyczyn nie były opodatkowane, powinny podlegać akcyzie, choćby z poczucia sprawiedliwości – powiedział Andrzej Domański.

Co z funduszem kościelnym? Jakie zaapowiedzi koalicjantów zostały zrealizowane?

Domański został również poproszony o ustosunkowanie się do kwestii ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego.

– Został powołany zespół, w którym znalazł się minister spraw wewnętrznych, który – mam nadzieję – szybko wypracuje kompromis. Ja chciałbym, aby był realizowany przyjazny rozdział kościoła od państwa – powiedział Andrzej Domański.

Co z kwotą wolną od podatku na poziomie 60 tys. zł?

Minister finansów był też pytany o to, czy uda się zrealizować obietnicę wprowadzenia kwoty wolnej od podatku na poziomie 60 tys. zł. Andrzej Domański powtórzył, że przygotowuje plan takiej zmiany i przedstawi go premierowi.

– Uda się (wyższą – red.) kwotę wolną wprowadzić i uda się w tej kadencji – stwierdził Andrzej Domański.

Rada fiskalna będzie nadzorować ministra finansów

Analizując kolejny projekt koalicji, który ma zwiększyć przejrzystość finansów publicznych, Domański odniósł się do planów powołania rady fiskalnej. – W skład Rady będą wchodzić przedstawiciele różnych grup, różnych interesariuszy – powiedział.

– Tak, jak obiecywaliśmy naszym wyborcom, poprawiamy transparentność finansów publicznych, tworząc radę fiskalną – powiedział Andrzej Domański, przypominając, że w czasie rządów PiS część wydatków przepływała poza budżetem bez kontroli.

Kiedy zmiany w skłądce zrwotnej?

Andrzej Domański przypomniał, że w marcu zostały pokazane propozycje zmiany w składce zdrowotnej, ale napotkały na opór. – Teraz prowadzimy rozmowy z koalicjantami; rozmawialiśmy z Polską 2050, mam nadzieję , że niedługo porozmawiamy na ten temat z Lewicą – mówił.

Minister finansów zwrócił uwagę, że propozycje koalicjantów są rozbieżne, a teraz zadaniem będzie wypracowanie kompromisu.

Ceny energii. Co czeka odbiorców?

Szef resortu finansów odniósł się też do wzrostu cen energii w drugim półroczu. – PiS przez osiem lat całkowicie zaniechał transformacji energetycznej w Polsce i to jest główny powód, dla którego mamy rosnące ceny energii – oskarżył swoich poprzedników Andrzej Domański. Minister zwrócił uwagę, że obecna koalicja wprowadziła różne mechanizmy ograniczające wzrost cen.

– Nie wyobrażam sobie, aby prezydent nie podpisał ustawy wprowadzającej bon energetyczny – mówił Andrzej Domański. Zwrócił też uwagę na zawieszenie tzw. opłaty mocowej dla odbiorców, co dodatkowo ma obniżyć rachunki za energię.

Euro w Polsce? Minister wyjaśnia

Czy w Polsce zostanie wprowadzone euro?

– Nie spełniamy kryteriów konwergencji. Dyskusja o przyjęciu euro jest w tej chwili decyzją zastępczą – kategorycznie odpowiedział Andrzej Domański.

– Utrzymywanie własnej waluty jest w tej chwili korzystne, a prowadzenie własnej polityki pieniężnej również jest ważne – wyjaśnił minister finansów.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. ”Szczerze o pieniądzach”: Kiedy do strefy EURO? Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *