Napęd WARP ze Star Treka to nie science fiction. Otwarcie wrót do podboju kosmosu

Pomysł stworzenia napędu WARP, poza filmami science fiction jak Star Trek, pojawił się po raz pierws

Pomysł stworzenia napędu WARP, poza filmami science fiction jak Star Trek, pojawił się po raz pierwszy w latach 90. XX wieku i został zapoczątkowany przez fizyka Miguela Alcubierre’a

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Jeśli ludzkość ma w przyszłości stać się cywilizacją typu III (społeczeństwem zdolnym do wykorzystania całej energii swojej galaktyki macierzystej), będziemy potrzebować napędów WARP – jak na razie teoretycznych silników zdolnych do wypaczania czasoprzestrzeni i przekraczania prędkości światła. Droga Mleczna ma średnicę około 120 000 lat świetlnych i nie jest obszarem, który można łatwo przemierzyć.

Pomysł stworzenia napędu WARP, poza filmami science fiction jak Star Trek, pojawił się po raz pierwszy w latach 90. XX wieku i został zapoczątkowany przez fizyka Miguela Alcubierre’a. Wczesne projekty teoretyczne opierały się na egzotycznej fizyce, takiej jak „energia ujemna”, której nigdy nie zaobserwowano w prawdziwym świecie. Jednak nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „Classical and Quantum Gravity”, szczegółowo opisuje koncepcję, która opiera się na teoriach zgodnych ze znanymi prawami fizyki. Innymi słowy napęd WARP teoretycznie jest jak najbardziej możliwy.

Możliwe podróże z gigantyczną prędkością

– To odkrycie zmienia dyskusję na temat napędów WARP – stwierdził główny autor Jared Fuchs, starszy naukowiec w firmie badawczej Applied Physics (AP). – Demonstrując pierwszy w swoim rodzaju model, pokazaliśmy, że taki napęd to już nie tylko science fiction – dodał. Według niego nowa koncepcja wykorzystuje „wyrafinowane połączenie tradycyjnych i nowatorskich technik grawitacyjnych w celu stworzenia bańki, która może transportować obiekty z dużą prędkością w granicach znanej nam fizyki”. Nazywa się to „nadświetlnym napędem WARP o stałej prędkości” i jak opisano w artykule, technika ta jest zgodna z wcześniejszymi rozwiązaniami teoretycznymi – w tym tymi zbadanymi przez Alcubierre’a. Ale co najważniejsze, koncepcja ta pozostaje w zgodzie ze znanymi prawami fizyki.

Pozostaje jednak kilka dość poważnych problemów do pokonania, na przykład skąd wziąć tak dużą ilość energii, by napędzać silniki WARP.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *