Wybory do Parlamentu Europejskiego. Co z Obajtkiem i Kurskim? PiS odkrył karty

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje – były prezes Orlenu Daniel Obajtek wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list PiS. Prawo i Sprawiedliwość ujawniło swoje listy. Znalazł się na nich m.in. były prezes TVP Jacek Kurski.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Co z Obajtkiem i Kurskim? PiS odkrył karty - INFBusiness

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Na listach PiS znaleźli się m.in. były prezes TVP Jacek Kurski i były prezes Orlenu Daniel Obajtek

Foto: PAP/Łukasz Gągulski, PAP/Radek Pietruszka

We wtorkowy wieczór kierowane przez Jarosława Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość podało informację dotyczącą kandydatów, którzy z list PiS będą startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w poszczególnych okręgach. W Polsce głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

W ostatnim czasie w kontekście startu PiS w wyborach do PE w mediach pojawiały się spekulacje dotyczące kilku osób, m.in. byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego, byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego i byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika. Wątpliwości dotyczące byłych członków kierownictwa MSWiA rozwiał już wcześniej Jarosław Kaczyński, informując, że Kamiński i Wąsik będą walczyć o miejsce w Parlamencie Europejskim.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jacek Kurski i Daniel Obajtek na listach PiS

Teraz wyjaśnił się także los Daniela Obajtka i Jacka Kurskiego. PiS poinformował, że obaj znaleźli się na wyborczych listach partii. Były prezes Orlenu otrzymał pierwsze miejsce na liście w okręgu numer 9 (województwo podkarpackie), zaś były prezes TVP znalazł się na drugiej pozycji na liście w województwie mazowieckim. Listy kandydatów PiS w okręgach 1, 6, 12 i 13 zostały opublikowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Informacje o listach w innych okręgach podano na profilu Prawa i Sprawiedliwości w serwisie X (dawniej Twitter), dane o kształcie list przekazywali też kandydaci.

Daniel Obajtek będzie walczył o mandat w Parlamencie Europejskim m.in. z byłym marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, który dostał od PiS ostatnie miejsce w okręgu 9. W tym regionie Prawo i Sprawiedliwość wystawiło także w wyborach do PE europosła Bogdana Rzońcę, byłego senatora, marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz posła Marcina Warchoła. Na liście są też Teresa Pamuła, Rafał Weber, Maria Kurowska, Jolanta Sawicka i Ewa Leniart.

Daniel Obajtek oświadczył w mediach społecznościowych, że miejsce lidera listy PiS na Podkarpaciu to dla niego zaszczyt. „Wybory te są ostatnią szansą na obronę należnego Polsce znaczenia w Europie. Na to, by powiedzieć dość zmianom, które są niekorzystne dla naszego kraju” – napisał oceniając, że zwycięstwo PiS w wyborach do PE to „krok w stronę zatrzymania gwałtownie zachodzących, złych i niebezpiecznych procesów”.

Z informacji podanych przez PiS wynika, że liderem listy tej partii w okręgu numer 5 (województwo mazowieckie) został europoseł Adam Bielan. Za nim znaleźli się były prezes TVP Jacek Kurski oraz posłowie: Maria Koc, Anna Kwiecień, Jacek Ozdoba, Anna Cicholska, Radosław Fogiel i Daniel Milewski. Na liście są także Gabriel Janowski i Joanna Bala.

Progi wyborcze w wyborach do PE

Progi wyborcze w wyborach do PE

PAP

Wybory do PE. Posłowie i europosłowie walczą o mandat

W województwie wielkopolskim (okręg numer 7) „jedynką” PiS jest Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Z numerem drugim wystartuje tu europoseł Ryszard Czarnecki, trzecie miejsce przypadło byłej minister rodziny Marlenie Maląg. Na liście są także Bartłomiej Wróblewski, Marcin Porzucek, Joanna Szczechowska, Marek Sowa, Katarzyna Rzepecka-Andrzejak, Joanna Haraszczak oraz Leszek Galemba.

W okręgu numer 8 (województwo lubelskie) pierwsze miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości zajął Mariusz Kamiński, były szef MSWiA i były szef CBA. Z drugiego miejsca wystartuje wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski, w przeszłości wiceprzewodniczący PE, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej. Kolejne miejsca zajęli: Dariusz Stefaniuk, Anna Dąbrowska-Banaszek, Anna Baluch, Tomasz Zieliński, Kamila Grzywaczewska, Danuta Smaga i Zbigniew Krysiak. Z ostatniego, 10. miejsca, o mandat będzie walczył Jan Kanthak, poseł Suwerennej Polski.

W okręgu numer 13 (województwa lubuskie i zachodniopomorskie) listę PiS otwiera obecny europoseł Joachim Brudziński. Z numerem drugim wystartuje europosłanka Elżbieta Rafalska, a z trzecim – posłanka Małgorzata Golińska. Na liście PiS w okręgu nr 13 znaleźli się także Jerzy Materna, Artur Szałabawka, Władysław Dajczak, Michał Jach, Małgorzata Gośniowska-Kola oraz Agnieszka Kurzawa, zaś z ostatniego miejsca o mandat ubiegać się będzie Paweł Szefernaker, poseł, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

W okręgu numer 12 (województwo dolnośląskie i opolskie) na liście PiS również znaleźli się obecni posłowie i europosłowie. Listę otwierają eurodeputowane Anna Zalewska i Beata Kempa, za nimi znaleźli się posłowie Michał Dworczyk i Kamil Bortniczuk. Na liście są także Agnieszka Soin, Szymon Pogoda, Grzegorz Peczkis, Krzysztof Mróz, Krzysztof Domagała oraz Iwona Porowska.

W okręgu numer 10 (województwo małopolskie i świętokrzyskie) liderką listy jest europosłanka Beata Szydło, była premier. Dalsze miejsca przypadły posłowi Arkadiuszowi Mularczykowi i europosłowi Dominikowi Tarczyńskiemu. Z Krakowa do Parlamentu Europejskiego startują także Anna Krupka, Michał Wójcik, Wojciech Skruch, Urszula Rusecka, Jacek Włosowicz, Małgorzata Tlałka-Długosz oraz senator Marek Pęk.

Były wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, europoseł Karol Karski i poseł Adam Andruszkiewicz otwierają listę PiS w okręgu numer 3 (województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie). Z tego regionu do Parlamentu Europejskiego chcą też dostać się Iwona Arent, Olga Semeniuk-Patkowska, Jacek Bogucki, Bogusława Orzechowska, Bernadetta Krynicka, Robert Gontarz i Sebastian Łukaszewicz.

Ile mandatów w wyborach do PE mają poszczególne kraje?

Ile mandatów w wyborach do PE mają poszczególne kraje?

PAP

W województwie łódzkim (okręg numer 6) liderem listy Prawa i Sprawiedliwości jest europoseł Witold Waszczykowski, były minister spraw zagranicznych. Z Łodzi do europarlamentu chcą też dostać się posłanki Joanna Lichocka i Anna Milczanowska, a także posłowie Robert Telus (były minister rolnictwa), Waldemar Buda (były minister rozwoju), Paweł Sałek, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Piotr Polak. Na liście są także Ewa Wendrowska i Grzegorz Schreiber, ojciec Łukasza Schreibera, byłego członka Rady Ministrów z czasów Mateusza Morawieckiego, posła PiS.

Europosłanka, była szefowa MSZ Anna Fotyga otwiera listę PiS w okręgu numer 1 (województwo pomorskie). Formacja kierowana przez Jarosława Kaczyńskiego wystawiła tu także posłów Jarosława Sellina, Kazimierza Smolińskiego, Piotra Müllera, Dorotę Arciszewską-Mielewczyk i Marcina Horałę. O miejsce w Parlamenecie Europejskim w tym okręgu powalczą też Hanna Fołtyn-Kubicka, Dariusz Drelich, Sylwia Wiśniewska i Tomasz Rakowski.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *