Jest nowy prezes CPK. Rada nadzorcza spółki zajmującej się realizacją flagowej inwestycji poprzedniego rządu zdecydowała, że zostanie nim Filip Czernicki.
/Wojciech Olkuśnik /Reporter
Filip Czernicki zostanie nowym prezesem Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Decyzję podjęła w piątek rada nadzorcza CPK. Czernicki dotychczas pełnił obowiązki prezesa zarządu CPK, po odwołaniu poprzedniego kierownictwa na początku tego roku.
CPK ma nowego prezesa. Wcześniej rozbudowywał Okęcie
Rada nadzorcza spółki CPK wybrała w postępowaniu kwalifikacyjnym Filipa Czernickiego na prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz Marcina Michalskiego na członka zarządu – poinformowała w piątek spółka.
Reklama
Do prowadzonego postepowania konkursowego na stanowisko prezesa zarządu wpłynęło osiem aplikacji. Z kolei w konkursie na członka zarządu – 10 zgłoszeń – poinformowało też CPK.
Spółka CPK została powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Miała być to sztandarowa inwestycja poprzedniego rządu. Budowa CPK jednak jeszcze nie ruszyła, a prace nad inwestycją są w fazie projektowej. Za rządu Donalda Tuska inwestycja ma na początku przejść gruntowny audyt, którego przeprowadzenie się jednak opóźnia.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który, zgodnie z założeniami, ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu, w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe. Będzie to węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.
CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa.
Nowy prezes CPK. Kim jest Filip Czernicki?
Jak podała spółka, wybrany na prezesa Filip Czernicki ma kilkunastoletnie doświadczenie w branży lotniczej i zarządzaniu zespołami ludzkimi. Pracując w P.P. Porty Lotnicze, zajmował się m.in. prowadzeniem oraz nadzorowaniem projektów strategicznych jak Chopin Airport City, rozbudowa Lotniska Chopina do przepustowości granicznej czy przebudowa układu drogowego wokół Lotniska Chopina.
Z kolei Marcin Michalski – jak poinformowało CPK – przez ostatnie trzy lata pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w Banku Ochrony Środowiska. Wcześniej przez ponad 20 lat związany był z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Decyzją rady nadzorczej Michalski obejmie funkcję 22 kwietnia.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. RMF