Obcokrajowcy dokładają do budżetu. Zakładają coraz więcej firm

W 2023 roku obcokrajowcy założyli w Polsce ponad 41 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Dwie trzecie z nich (28,647) należy do mieszkańców Ukrainy, a właścicielem co piątej, powstałej w minionym roku JD jest obywatel Białorusi. Pozostali to m.in. Amerykanie, Niemcy i Hiszpanie – wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) opartych na danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zdjęcie

Przybywa jednoosobowych firm zakładanych przez obcokrajowców. Wypełniają luki w rynku /123RF/PICSEL

Przybywa jednoosobowych firm zakładanych przez obcokrajowców. Wypełniają luki w rynku /123RF/PICSEL Reklama

Obcokrajowcy, z wyłączeniem mieszkańców Ukrainy, założyli w 2023 r., w Polsce 12,5 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych. Oprócz Białorusinów, którym przybyło 7663 firm, na szczycie listy znaleźli się Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi utworzyli 684 JDG (2 proc.). Kolejni, Rosjanie, stali się w zeszłym roku właścicielami 573 firm, Rumuni – 292, Amerykanie – 253 a Bułgarzy – 249 JDG. Ponad 200 firm otworzyli Brytyjczycy i Włosi. Poniżej 200 JDG założyli Francuzi, Hiszpanie i Wietnamczycy.  

Obcokrajowcy uzupełniają braki na rynku

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że struktura jednoosobowych firm prowadzonych przez cudzoziemców wpisuje się w potrzeby gospodarki i uzupełnia niedobory. Na przykład w sektorach o dużym zapotrzebowaniu na specjalistów – branży informacji i komunikacji oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Również w budownictwie, gdzie według przedstawicieli branży brakuje 100 tys. zatrudnionych. A także w handlu, transporcie i gospodarce magazynowej. 

Reklama

Okazuje się, że niemal połowa (45 proc.) nowych, jednoosobowych firm prowadzonych przez obcokrajowców specjalizuje się w Polsce w informacji i komunikacji. Niewiele ponad 14 proc. działalnością profesjonalną, naukową i techniczną, a 9 proc. – handlem. W zależności od kraju, obywatele niektórych z nich mają swoje ulubione specjalizacje. Na przykład większość właścicieli JDG z Białorusi (61 proc.) zajmuje się informacją i komunikacją, przede wszystkim oprogramowaniem. Ponadto 12 proc. firm prowadzi działalność profesjonalną, naukową lub techniczną, a o połowę mniej działa w budownictwie.

Sprzyjają dywersyfikacji i wzrostowi gospodarki

Wśród firm zakładanych przez Niemców, co czwarta specjalizuje się w działalności profesjonalnej i technicznej, 16 proc. w handlu , a 14 proc. w informacji i komunikacji. Zaś średnio co 2. JDG założona w 2023 r. przez Rosjan, oferuje usługi związane z oprogramowaniem. Rumuni wybierają zwykle branżę budowlaną (35 proc.), transport i gospodarkę magazynową (23 proc.), a Bułgarzy handel (69 proc.). Wśród firm zakładanych przez Wietnamczyków dominuje gastronomia (40 proc.) oraz handel (28 proc.).

„Obcokrajowcy, zarówno jako pracownicy, jak i przedsiębiorcy, wpływają na wzrost gospodarczy m.in. dzięki płaceniu podatków, tworzeniu miejsc pracy, inwestycjom i stymulowaniu konsumpcji” – czytamy w opracowaniu PIE. Jego autorzy zwracają uwagę, że ich obecność obcokrajowców sprzyja dywersyfikacji gospodarki i przyczynia się do wzrostu konkurencyjności. Informują, że w 2023 r., w Polsce, do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych zgłoszono 1 128 tys. cudzoziemców. Co trzeci był obywatelem innego kraju niż Ukraina. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 74: Flipper. Wróg publiczny numer jeden? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *