Modlin nadzorowany na odległość. Powstanie zdalna wieża kontroli lotów

Ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany z Warszawy, z siedziby Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Umożliwi to zdalna wieża kontroli lotów, Remote Tower – poinformowała PAŻP. I zapewniła, że będzie można kierować z niej ruchem, tak jak z tradycyjnej wieży. Zdjęcie

Ruch na lotnisku w Modlinie, dzięki zdalnej wieży lotów, będzie nadzorowany z Warszawy /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News

Ruch na lotnisku w Modlinie, dzięki zdalnej wieży lotów, będzie nadzorowany z Warszawy /Tomasz Jastrzebowski/REPORTER /East News Reklama

„Dzięki technologii Remote Tower, ruch lotniczy na lotnisku w Modlinie będzie nadzorowany w sposób nowoczesny technologicznie z siedziby PAŻP w Warszawie” – czytamy w komunikacie.

Wyjaśniono w nim, że Remote Tower przejmie kontrolę nad umieszczonymi na lotnisku w Modlinie kamerami i czujnikami, które w czasie rzeczywistym wyślą sygnały do centrum kontroli ruchu lotniczego (Remote Tower Centre). Tam zaś obrazy i informacje o ruchu na zdalnie kontrolowanym lotnisku wyświetlane będą w specjalnym pomieszczeniu, na monitorach. Poprzez Remote Tower Centre można kierować ruchem lotniczym, tak jak z tradycyjnej wieży” – zapewnia PAŻP.

Reklama

Z Warszawy obserwować Modlin

Pracując w Warszawie, kontrolerzy obsługujący ruch lotniczy w Modlinie skorzystają z „panoramy wideo o wysokiej rozdzielczości”. Umożliwi ona obrót, pochylenie i przybliżenie obrazu. Będzie ona wyposażona w technologię termowizji umożliwiającą obserwację w nocy i w trudnych warunkach pogodowych. Zaś technologia cyfrowa poprawi świadomość sytuacyjną kontrolerów i umożliwi podejmowanie przez nich szybkich, świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej. Będą mieli też stały dostęp do danych meteorologicznych i informacji radarowych lotniska.

Według Agencji, nowa technologia zapewnia wyższą skalowalność (zwiększenie skali działania) w porównaniu do rozwiązań konwencjonalnych. Pozwala ona na prowadzenie kontroli ruchu lotniczego dla więcej niż jednego lotniska. „Rozwiązania Remote Tower to dążenie w kierunku standardowej, europejskiej nowoczesności” – zapewnia cytowana w informacji prasowej Magdalena Jaworska-Maćkowiak, prezeska PAŻP. Umożliwiają one integrację systemów wykorzystywanych w kontroli ruchu lotniczego, przez co często stanowią rozwiązania bardziej zaawansowane technicznie i zapewniające wyższy poziom bezpieczeństwa niż rozwiązania konwencjonalne.  

List intencyjny podpisany

PAŻP i Zarząd Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (MPL) podpisały już list intencyjny dotyczący uruchomienia na lotnisku w Modlinie Wieży Zdalnej. Obsługiwane przez nią lotnisko znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. W 2023 r. z jego usług skorzystało ponad 3 mln. 400 tys. osób. Najpopularniejszymi kierunkami były Londyn, Rzym, Dublin i  Barcelona. Port obsługuje regularne rejsy Ryanaira.

Na podstawie ustawy z 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, PAŻP zapewnia ciągłą żeglugę powietrzną w polskiej przestrzeni powietrznej, w tym na zasadach wyłączności służbę ruchu lotniczego oraz inne służby żeglugi powietrznej: służbę łączności, służbę nawigacji, służbę dozorowania. Dodatkowo, zgodnie z Decyzją Ministra Infrastruktury z 28 czerwca 2011 r., PAŻP została wyznaczona jako instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej lotniska Warszawa/Modlin.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 74: Flipper. Wróg publiczny numer jeden? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *