Jaja Faberge to bez wątpienia jedne z najdroższych dzieł sztuk na świecie. Wykonano ich zaledwie 52 egzemplarze, przy czym 6 z nich uważa się do tej pory za zaginione. Bogato zdobione luksusowe jaja zapełniają kolekcje najbogatszych osób. Jakie kwoty osiągają jaja Faberge na aukcjach?
/123RF/PICSEL
Najdroższe, trzecie jajo cesarskie za 33 mln dolarów
Nasz ranking najdroższych jaj Faberge rozpoczyna trzecie jajo cesarskie zamówione przez cara Aleksandra III dla jego cesarzowej Marii Fiodorowny jako prezent wielkanocny. Jajo zostało wyprodukowane w 1887 roku przez mistrza Augusta Holmstroma w klasycznym stylu Ludwika XVI.
Składa się z 18-karatowego złota ręcznie ozdabianego diamentami i szafirami. Małe diamentowane zapięcie z tyłu jaja ukrywa również niespodziankę: zegarek Vacheron Constantin wykonany z 14-karatowego złota, ze wskazówkami wysadzanymi diamentami.
Na jego jeszcze większą wartość wpływ miała zawiła historia jaja. Przez lata uważano bowiem, że ten egzemplarz zaginął lub został zniszczony. Obecnie jego wartość szacuje się na 33 miliony dolarów.
Jajo Rothschild Clock za 25 mln dolarów
Kolejne jajo Faberge o wartości 25 miliony dolarów zostało zamówione w 1902 roku dla Beatrice Ephrussi de Rothschild, która podarowała je Germaine Halphen z okazji zaręczyn z jej bratem.
Jajko wysadzane jest diamentami i perłami, a w jego wnętrzu znajduje się wysadzany diamentami i klejnotami kogucik, który trzepocze skrzydłami i kiwa głową przez 15 sekund, do momentu podania pełnej godziny zegarowej.
Reklama
Jajo Rothschild to jedno z nielicznych jaj Faberge, które nie zostało stworzone dla dynastii Romanowów. Obecnie jego właścicielem jest Aleksander Iwanow, dyrektor Rosyjskiego Muzeum Narodowego.
Jajko z okazji koronacji za 18 mln dolarów
Kolejne, trzecie najdroższe jajo Faberge to jajko wielkanocne z okazji koronacji cesarskiej. Powstało w 1897 roku jako prezent od cara Mikołaja II dla jego żony. Jajo zostało wykonane z wielobarwnego złota, zdobionego emalią i diamentami. Na jaju Faberge znajdują się również inicjały cesarzowej. Litera „A” składa się z diamentów, zaś litera „F” z rubinów. Po otwarciu jaja możemy natomiast zobaczyć dokładną, 10-centymetrową replikę królewskiego powozu, który wiózł królową na koronację.
Obecnie właścicielem jaja o wartości 18 milionów dolarów jest Wiktor Wekselberg, rosyjski oligarcha, który podobno w swojej kolekcji posiada aż 15 egzemplarzy jaj Faberge.
Zimowe jajo Faberge za 15,6 mln dolarów
Zimowe jajo Faberge zostało zamówione w 1913 roku przez cara Mikołaja II jako prezent dla jego matki. Konstrukcja jaja została oparta na przezroczystej podstawie z górskiego kryształu, zdobionej platyną i diamentami, które przypominają topniejąca górę lodową. Jajo składa się z 1660 diamentów najwyższej jakości. Obecnie jego właścicielem jest Hamad bin Khalifa Al Thani, emir Kataru.
Jajo z drzewkiem laurowym za 15 mln dolarów
Jajo z drzewkiem laurowym również zostało podarowane przez Mikołaja II jego matce. Wyprodukowano je pod nadzorem Petera Carla Faberge w 1911 roku. Składa się z 325 grubych liści nefrytu, ma 20 rubinów, 53 pereł i ponad 200 diamentów. Po całkowitym otwarciu jaja naszym oczom ukazują się trzy portrety: cara Mikołaja II i jego córek, Wielkiej Księżnej Olgi i Wielkiej Księżnej Tatiany. W 2004 roku to jajo także trafiło do bogatej kolekcji Wekselberga.
Rocznicowe jajo Faberge za 15 mln dolarów
Kolejne jajo Faberge, w tej samej cenie co poprzednie, to słynne piętnaste jajko rocznicowe jako prezent od cara Mikołaja II dla jego żony Aleksandry Fiodorowny. Jajko zostało wykonane ze złotej, białej i zielonej emalii. Dodatkowo zostało ozdobione diamentami i kryształem górskim, a na jego powierzchni znajduje się 18 miniatur. W tym jaju Faberge, w porównaniu do pozostałych, nie znajdziemy żadnych niespodzianek w środku.
WG
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL