Wolne w Wielki Piątek zależy od decyzji firmy. Pracodawca nie może jednak obniżyć wynagrodzenia z tego powodu – pisze „Rzeczpospolita”. Jest jedno „ale”. Firma może zażądać, aby pracownik odpracował ten dzień w innym terminie.
Wielki Piątek może być dniem wolnym od pracy (Agencja Wyborcza, foto-bialystok)
Wolne w Wielki Piątek to sposób na więcej czasu, aby przygotować święta wielkanocne. W krajach takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy Słowacja, jest to dzień wolny od pracy ustawowo. W Polsce praktyka taka pojawia się m.in. w dużych korporacjach.
– Każdy pracodawca może tak zrobić. Nie ma tutaj ograniczeń, gdyż jest to rozwiązanie korzystne dla pracowników – mówi Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski .- Taki przywilej nie ma też wpływu na urlop pracownika czy na wymiar jego czasu pracy – dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polacy wskazali majówkowego faworyta. Jedno kryterium
Wolne w Wielki Piątek za pracę w sobotę?
Firma może też przyznać wolne w Wielki Piątek, ale w zamian zażądać odrobienia go w innym terminie. Prawnicy zwracają uwagę na kilka szczegółów, przede wszystkim zaś na wewnętrzny regulamin pracy. Jeśli określono w nim, że praca świadczona jest od poniedziałku do piątku, a firma chciałaby odrobić dzień wolny w sobotę, musi zmienić regulamin.
Odpracowanie dnia wolnego powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym. Pracowników trzeba też poinformować o zmianie w grafiku z odpowiednim wyprzedzeniem.
Zobacz także: