NBP opublikował nowe projekcje. Jaka inflacja i wzrost PKB w 2024 roku?

Inflacja średnioroczna w 2024 roku znajdzie się w przedziale od 2,8 do 4,3 proc. – wynika z najnowszej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP). W ramach poprzedniej, z listopada ubiegłego roku, zakładano, że będzie to przedział od 3,2 do 6,2 proc. Bardziej optymistyczne są również szacunki dotyczące wzrostu polskiego PKB – ma się on znaleźć w przedziale od 2,7 do 4,3 proc. (poprzednio od 1,9 do 3,8 proc.). Zdjęcie

NBP opublikował najnowsze projekcje dotyczące inflacji i PKB /123RF/PICSEL

NBP opublikował najnowsze projekcje dotyczące inflacji i PKB /123RF/PICSEL Reklama

„Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględniającą dane dostępne do 15 lutego 2024 r. – roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,8 – 4,3 proc. w 2024 r. (wobec 3,2 – 6,2 proc. w projekcji z listopada 2023 r.), 2,2 – 5,0 proc. w 2025 r. (wobec 2,2 – 5,3 proc.) oraz 1,5 – 4,3 proc. w 2026 r.” – podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP)

„W 2026 r. cel inflacyjny jest blisko, ale ryzyka jego nierealizowania pozostają spore” – skomentowali w serwisie X (dawniej Twitter) analitycy banku Pekao. 

Reklama Rozwiń

„Z kolei roczne tempo wzrostu PKB według projekcji znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,7 – 4,3 proc. w 2024 r. (wobec 1,9 – 3,8 proc. w projekcji z listopada 2023 r.), 3,2 – 5,3 proc. w 2025 r. (wobec 2,4 – 4,7 proc.) oraz 2,0 – 4,5 proc. w 2026 r.” – dodano. 

Jak zaznaczono, „w bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością, w tym co do horyzontu, w jakim będą obowiązywać działania osłonowe w zakresie cen żywności i energii, a także ich kształtu”.

Stopy procentowe w Polsce bez zmian. RPP podjęła decyzję

Na marcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej postanowiła, że utrzyma stopy procentowe w Polsce na niezmienionym poziomie. W efekcie główna stopa Narodowego Banku Polskiego, czyli stopa referencyjna, wynosi nadal 5,75 proc. Taki ruch ze strony władz monetarnych prognozowali ekonomiści, zwracając uwagę na ostatnie wypowiedzi członków RPP i prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Analitycy mBanku zwrócili uwagę, że w świetle najnowszej projekcji „nie zanosi się na zmianę stóp procentowych, a na pewno nie na obniżki”

Rozwiń

„Oczekuje się, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Jednocześnie spadek inflacji bazowej będzie wolniejszy i inflacja bazowa utrzyma się powyżej inflacji CPI. W kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku przywrócenia wyższej stawki podatku VAT na żywność oraz podniesienia cen energii, w II połowie 2024 r. inflacja może istotnie wzrosnąć” – podano w komunikacie po posiedzeniu RPP. 

Jak podkreślono, „w tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie„. „Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej” – dodano. 

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Rząd zapowiada kontynuację wakacji kredytowych Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *