NFOŚiGW wprowadza długo zapowiadane zmiany w programie Czyste Powietrze. Dotacje na pompy ciepła będą udzielane tylko na urządzenia znajdujące się na liście zielonych urządzeń i materiałów ZUM – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zmiany były konieczne z powodu nieuczciwych sprzedawców, którzy oferowali niskiej jakości pompy sprowadzane z Azji, po zawyżonych kosztach.
/123rf.com /123RF/PICSEL
Lista ZUM (lista zielonych urządzeń i materiałów) to spis produktów, które spełniają standardy środowiskowe i są uznawane za ekologiczne. Katalog prowadzony jest przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Znajdują się w nim urządzenia oferowane przez producentów, na które można uzyskać dotację.
Czyste Powietrze. Zaostrzenie kryteriów przyznawania dotacji na pompy ciepła
Zmiany w Czystym Powietrzu oznaczają, że trudniej będzie uzyskać dotację na pompę ciepła, a w katalogu urządzeń spełniających odpowiednie standardy znajdą się tylko urządzenia najwyższej jakości.
Reklama
Producenci pomp ciepła będą musieli posiadać badania przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach, które potwierdzą odpowiednie parametry techniczne oferowanych urządzeń. Wyniki będą musiały być zgodne z danymi podanymi zarówno w karcie produktu, jak i w etykiecie energetycznej każdego urządzenia.
NFOŚiGW poinformował, że aktualnie trwa implementacja uchwalonej zmiany w programie oraz aktualizacja regulaminu listy ZUM. „Po zakończeniu prac implementacyjnych, oficjalnie zostanie opublikowane ogłoszenie zmian PPCP (Program Priorytetowy Czyste Powietrze – red.), a Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy prowadzący listę ZUM prześle do wszystkich podmiotów, których urządzenia są obecnie na liście ZUM, informację o zmianie regulaminu oraz nowych wymogach dotyczących konieczności przedstawienia raportów z badań pomp ciepła potwierdzających parametry wskazane w etykiecie energetycznej i karcie produktu” – podano w opublikowanym komunikacie.
Fundusz zapewnia, że dostarczenie dokumentów w terminie wyznaczonym przez IOŚ-PIB zapewni nieprzerwaną obecność danego urządzenia na liście ZUM. „Niedotrzymanie wyznaczonego terminu może spowodować zawieszenie dostępności danego urządzenia na Liście ZUM do czasu zakończenia weryfikacji spełniania wymagań” – czytamy.
Czyste Powietrze. Oszuści wykorzystywali dotacje na pompy ciepła
W Interii wielokrotnie opisywaliśmy, jak oszuści wykorzystują beneficjentów programów antysmogowych. Eksperci od dłuższego czasu alarmowali, że na polskim rynku oferowanych jest wiele pomp wyprodukowanych w Azji – głównie w Chinach – które nie spełniają wymagań i nie odpowiadają parametrom technicznym z opisu.
NFOŚiGW już we wrześniu zauważył, że wykorzystują oni rządowe dotacje. Nieuczciwi wykonawcy, którzy chcąc zarobić na dofinansowaniach, oferowali niskiej jakości, drogie pompy ciepła, często bez gwarancji i oferty serwisu, sprzedawali urządzenia często po zawyżonej kilkukrotnie cenie, a sam zakup pompy pochłaniał całą dotację.
Po tym, jak Izba Gospodarcza Urządzeń OZE alarmowała, że nabywcy pomp ciepła często mają problemy z odróżnieniem dobrej jakości sprzętu wyprodukowanego w kraju przez polskiego producenta od chińskich urządzeń, które nie spełniały wymagań, NFOŚiGW przesłał do resortu klimatu pismo z rekomendacją zmian w Czystym Powietrzu.
Fundusz wspólnie z Instytutem Ochrony Środowiska postulowali określenie względem dotowanych pomp ciepła, nie tylko wymagań w zakresie klasy efektywności energetycznej, ale także wymagań w zakresie stosowania naturalnego czynnika roboczego, minimalnej sprawności sezonowej dla klimatu chłodnego czy mocy akustycznej.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL