Pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony. Gdzie złożyć wniosek i ile dostaniemy?

Członkowie w OFE mają możliwość gromadzenia pieniędzy w II filarze emerytalnym. W efekcie po śmierci zebrane środki podlegają dziedziczeniu i można się ubiegać o ich wypłatę. Jak dostać pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony? Musisz złożyć odpowiedni wniosek. Zdjęcie

Pieniądze zbierane na koncie OFE podlegają dziedziczeniu. /123RF/PICSEL

Pieniądze zbierane na koncie OFE podlegają dziedziczeniu. /123RF/PICSEL Reklama

Dziedziczenie pieniędzy z OFE

Pieniądze zgromadzone przez zmarłego na koncie OFE podlegają dziedziczeniu. Zebrane środki mogą zostać także osobie uposażonej, którą zmarły wcześniej wskazał. Jeśli jednak takiej osoby nie ma, wówczas kwota zostaje włączona do masy spadkowej spadkodawcy.

Dziedziczeniu podlegają jedynie pieniądze z II filaru emerytalnego. Będą to właśnie pieniądze z OFE i innych subkonto. Po zmarłym mężu lub żonie nie otrzymamy więc środków zebranych w ramach I filaru. Te pozostają w budżecie ZUS.

Reklama

Ile dostaniemy pieniędzy z OFE po śmierci męża lub żony?

Kwota, jaką będzie można otrzymać z OFE po śmierci małżonka, jest zależna od tego, jak długo zmarły należał do funduszu. Pieniądze są rozporządzane za pośrednictwem Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Sprawdzenie, ile spadkodawca zgromadził, może być kluczowe podczas ustalania, jak dużą kwotę otrzymamy z OFE po zmarłym mężu lub żonie. Informacje otrzymamy po przesłaniu zapytania do właściwego oddziału ZUS, ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego. Do tego należy dołączyć odpis aktu zgonu oraz dokument tożsamości.

Przyjmuje się, że na kontach zmarłych członków OFE znajduje się średnio po 29 tys. zł.

Co zrobić, żeby otrzymać pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony?

Pieniądze z OFE po zmarłym małżonku otrzymamy w różny sposób, a proces będzie zależeć od tego, kiedy doszło do zgonu. Jeśli spadkodawca zmarł przed osiągnięciem wieku emerytalnego, to wniosek należy złożyć do funduszu. Wówczas OFE przekazuje go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku osiągnięcia wieku emerytalnego przez zmarłego małżonka, odpowiedni wniosek składamy w ZUS-ie.

Czytaj także: Możesz odziedziczyć pieniądze z ZUS, jest tylko jeden warunek. Tysiące osób już dostało przelew

Do instytucji należy dostarczyć także istotne dokumenty. Będą to przede wszystkim:

  • skrócony odpis aktu zgonu osoby ubezpieczonej;
  • skrócony odpis aktu małżeństwa;
  • dokument potwierdzający tożsamość.

Na złożenie dokumentów i ubieganie się o otrzymanie pieniędzy z OFE po śmierci małżonka lub małżonki jest nieograniczony czas. Środki nie podlegają przedawnieniu i można się po nie zgłosić w dowolnym momencie.

Kiedy dostaniesz pieniądze z OFE po śmierci męża lub żony?

Pieniądze z OFE po zmarłym mężu lub żonie powinny zostać przekazane spadkobiercy nie wcześniej niż miesiąc od wysłania wymaganych dokumentów. ZUS ma jednak aż 3 miesiące na podział i wypłatę zebranej kwoty. Jest ona przekazywana na rachunek małżonka, który składał wniosek. Zazwyczaj jest to ostatni dzień roboczy: lutego, maja, sierpnia i listopada.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Kto ukradł pieniądze z OFE? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *