Idą zmiany kadrowe w Grupie Azoty. Znamy ważną datę

Działająca na rynku nawozów Grupa Azoty zwołała na 14 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy na żądanie ministra aktywów państwowych Borysa Budki. Zdecyduje ono zmianach w składzie rady nadzorczej, co – podobnie jak w przypadku innych spółek Skarbu Państwa – będzie wstępem do zmian w składzie zarządu. Grupa Azoty to kluczowa dla polskiej gospodarki spółka. Niedawno Orlen pod wodzą Daniela Obajtka przymierzał się do przejęcia jej spółki-córki – Zakładów Azotowych Puławy. Zdjęcie

Grupa Azoty podała termin NWZA - odbędzie się ono 13 lutego. Na zdjęciu należący do grupy zakład Polimery Police /East News /Reporter

Grupa Azoty podała termin NWZA – odbędzie się ono 13 lutego. Na zdjęciu należący do grupy zakład Polimery Police /East News /Reporter Reklama

Skarb Państwa – który ma 33 proc. akcji Grupy Azoty – chce na nowo „umeblować” spółkę, której prezesem od grudnia 2020 r. jest Tomasz Hinc, wcześniej wojewoda zachodniopomorski. To również wieloletni szczeciński radny Prawa i Sprawiedliwości, blisko związany z jedną z najważniejszych postaci w partii – Joachimem Brudzińskim.

Grupa Azoty z siedzibą w Tarnowie prowadzi działalność produkcyjną, usługową i handlową w zakresie nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych i surowców do ich wytwarzania oraz innych chemikaliów.

W skład grupy kapitałowej tarnowskiej spółki wchodzą m.in. Zakłady Chemiczne Police i Zakłady Azotowe w Puławach (oba podmioty, podobnie jak Grupa Azoty, są notowane na warszawskiej giełdzie), a także Zakłady Azotowe Kędzierzyn oraz Grupa Azoty Polyolefins.

Reklama

Orlen miał chrapkę na biznes Azotów, ale dostał „czarną polewkę”

Zakłady Azotowe w Puławach jeszcze niedawno były obiektem zainteresowania OrlenuPrezes koncernu Daniel Obajtek miał pomysł, aby połączyć działalność spółki-córki Grupy Azoty z Anwilem, spółką zależną Orlenu, również produkującą nawozy azotowe. Według Orlenu, przejęcie zakładów w Puławach miało przynieść synergie w zakresie m.in. oferty produktowej i zwiększenia konkurencyjności, wsparcia inwestycyjnego puławskich zakładów ze strony grupy Orlen, czy zwiększonej siły zakupowej.

Plany Orlenu wzbudzały niepokój m.in. wśród związkowców w samych Puławach, a także lokalnych władz Tarnowa, gdzie Grupa Azoty ma swoją kwaterę główną. Wskazywano, że akwizycja puławskich zakładów przez koncern Obajtka może skutkować obniżeniem pozycji konkurencyjnej Azotów i zmniejszeniem liczby miejsc pracy w grupie.

Ostatecznie w drugiej połowie listopada 2023 r. Grupa Azoty poinformowała, że Zakłady Azotowe w Puławach nie zostaną sprzedane Orlenowi. Powołała się przy tym na wyniki analiz i płynące z nich rekomendacje, według których kluczowe aktywo powinno pozostać w tarnowskiej grupie.

Kadrowa karuzela w spółkach Skarbu Państwa rozkręciła się ostatnio na dobre – o terminach NWZA mających dokonać roszad w radach nadzorczych poinformowały już energetyczna grupa Enea (30 stycznia), gigant z tego samego sektora – PGE (31 stycznia), największy polski bank PKO BP (2 lutego), operator warszawskiej giełdy GPW (5 lutego), multi-energetyczny koncern Orlen (6 lutego), miedziowy gigant KGHM (13 lutego) i ubezpieczyciel PZU (15 lutego).

PULAWY

Idą zmiany kadrowe w Grupie Azoty. Znamy ważną datę - INFBusiness

59,8000 0,0000 0,00% akt.: 11.01.2024, 09:00

  • Otwarcie 59,8000
  • Max 59,8000
  • Min 59,8000
  • Kurs odniesienia 59,8000
  • Suma wolumenu 77
  • Suma obrotów 4 604,6000
  • Widełki dolne 54,0000
  • Widełki górne 65,6000

Zobacz również: GLCOSMED SOPHARMA GRUPAAZOTY Wyszukaj inne

  • Aby wyszukać rozpocznij wpisywanie nazwy waloru

Idą zmiany kadrowe w Grupie Azoty. Znamy ważną datę - INFBusiness

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Protesty rolników w Niemczech. Blokady dróg w całym kraju Deutsche Welle

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *