Jedna decyzja prezydenta wystarczyła. Prezesi państwowych spółek zarobią więcej

Przedświąteczne weto prezydenta Andrzeja Dudy dla ustawy okołobudżetowej wciąż budzi emocje – nie tylko z powodu swoich następstw politycznych w postaci postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji przez rząd Koalicji 15 października. Prezydenckie weto skutkuje też odmrożeniem wynagrodzeń osób na stanowiskach kierowniczych w spółkach Skarbu Państwa. W konsekwencji tego ruchu prezesi państwowych koncernów – jak Daniel Obajtek z Orlenu czy Dariusz Szwed z PKO BP – w razie odwołania, mogą liczyć także na większe odprawy. To dlatego, że weto znosi tak zwaną „ustawę kominową”. Zdjęcie

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek skorzysta na wecie prezydenta Andrzeja Dudy dla ustawy okołobudżetowej. Jego odprawa po odwołaniu wzrośnie. /Foto Olimpik/Tomasz Jastrzebowski /Reporter

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek skorzysta na wecie prezydenta Andrzeja Dudy dla ustawy okołobudżetowej. Jego odprawa po odwołaniu wzrośnie. /Foto Olimpik/Tomasz Jastrzebowski /Reporter Reklama

„Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi „kominówkę”, czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd” – napisał w serwisie X Donald Tusk w reakcji na wiadomość o wecie Andrzeja Dudy dla ustawy okołobudżetowej.

Rozwiń

„Kominówka” czy też „ustawa kominowa” to potoczne określenia używane w kontekście dwóch aktów prawnych. Pierwszy z nich to Ustawa z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Drugi to Ustawa z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (zwana czasem „nową ustawą kominową”). 

Reklama

Ten drugi akt prawny, ważniejszy z punktu widzenia konsekwencji prezydenckiego weta, określa wysokość wynagrodzeń członków zarządów i rad nadzorczych każdej spółki z udziałem Skarbu Państwa. Zgodnie z tym, co zapisano w „nowej ustawie kominowej”, podstawą wymiaru tych wynagrodzeń jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku, podawane przez Główny Urząd Statystyczny.

W ustawie okołobudżetowej zawetowanej przez A. Dudę rząd Donalda Tuska wprowadził szczególne rozwiązania, w myśl których wynagrodzenia osób na stanowiskach kierowniczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, objęte ustawą kominową, miały w 2024 r. pozostać na poziomie z 2023 r. 

Andrzej Duda swoim wetem zrobił prezent prezesom państwowych spółek

W rozmowie z serwisem Wyborcza.biz mecenas Elżbieta Buczek zauważa, że „decyzja prezydenta o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej według stanu na dziś odblokuje podstawę wymiaru wynagrodzeń członków zarządów spółek skarbu państwa, co przełoży się na zwiększenie ich wynagrodzenia stałego i w przyszłości może doprowadzić do zwiększenia wysokości odpraw, do których będą uprawnione takie osoby w momencie, gdy ich kontrakty menedżerskie byłyby rozwiązywane”. 

Według szacunków ekspertki, podstawa wymiaru z 4403,78 zł (IV kwartał 2016 r.) wzrośnie do poziomu co najmniej 7462,25 zł (to wartość za III kwartał br., najnowsza dostępna publikacja GUS nt. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku).

Prawniczka zwraca uwagę na treść art. 7 „nowej ustawy kominowej” z 2016 r., bo to właśnie ten artykuł uzależnia wysokość odpraw w spółkach Skarbu Państwa od wysokości części stałej wynagrodzenia. Ruch blokujący zamrożenie płac prezesów skutkować będzie wzrostem części stałej ich wynagrodzenia, a przez to „z automatu” także wzrostem wysokości odpraw, które będą oni mogli otrzymać po odwołaniu.

Nawet więc jeśli obecni prezesi państwowych spółek z nadania Prawa i Sprawiedliwości nie będą długo cieszyć się wyższą pensją (karuzela kadrowa w spółkach Skarbu Państwa będzie się powoli rozkręcać), to krótszy okres pobierania wyższego uposażenia zrekompensują im hojne odprawy. W taki właśnie sposób na prezydenckim wecie skorzystać może prezes Orlenu Daniel Obajtek, prezesi państwowych banków PKO BP i Pekao – Dariusz Szwed i Leszek Skiba, i inni.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Strefa czystego transportu INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *