Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Przegrała o 100 km kw.

Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) za 2023 rok nowym liderem została metropolia nad morzem. Gdańsk zyskał na nowych przepisach i może się pochwalić większym terytorium od stolicy kraju o ponad 100 kilometrów kwadratowych. Zdjęcie

Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Nowym liderem został Gdańsk, który wyprzedził stolicę o 100 km kw. /123RF/PICSEL

Warszawa nie jest już największym miastem w Polsce. Nowym liderem został Gdańsk, który wyprzedził stolicę o 100 km kw. /123RF/PICSEL

Reklama

Warszawa nie jest już największym miastem w naszym kraju – wynika z danych o powierzchni i ludności w przekroju terytorialnym w 2023 roku opublikowanych pod koniec lipca przez Główny Urząd Statystyczny.  

Największym miastem w Polsce obecnie jest Gdańsk – stolica województwa pomorskiego i jedno z trzech miast tworzących nadmorskie Trójmiasto. Według najnowszych danych Gdańsk ma obecnie 683 kilometry kwadratowe powierzchni, czyli o ponad 100 km więcej od Warszawy, która do tej pory niepodzielnie dzierżyła to miano.

Powierzchnia stolicy to teraz 517 km kw., przez co zajmuje drugie miejsce na podium. 

Trzecie jest kolejne trójmiejskie miasto – Gdynia (391 km kw.). Poza podium znalazły się: Kraków (327 km kw.) oraz Szczecin (301 km kw.). 

Powierzchnia Polski coraz większa. Wszystko przez nowe przepisy

Przetasowania w rankingu największych polskich miast są spowodowane głównie zmianami w przepisach – ustalono granicę zewnętrzną morza terytorialnego. Na zmianie prawa skorzystały nadmorskie miejscowości.

Wszystko zaczęło się kilka lat temu, gdy jeden z przedsiębiorców chciał postawić molo. Kiedy przyszedł do starostwa po niezbędne dokumenty, okazało się, że oni mogą wydać wszystkie dokumenty, ale kończące się na linii brzegowej. Jak wiadomo, żeby postawić molo, trzeba wejść za linię brzegową.

Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska dla tvn24

W obręb miasta Gdańska włączono wody wewnętrzne Zatoki Gdańskiej. Do tej pory granica miasta kończyła się na linii brzegowej. 

Zmiany sprawiły, że terytorium naszego kraju na przestrzeni ostatniego roku wyraźnie się zwiększyło.

„W porównaniu do roku poprzedniego powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 106 ha (z 31 272 030 ha do 31 393 136 ha). Wartość ta stanowi saldo przyrostu obserwowanego w woj. pomorskim (+121 109 ha) oraz spadku na poziomie 3 ha w woj. zachodniopomorskim” – możemy przeczytać w informacji podanej przez GUS.

Na zmianach najbardziej zyskało kilka powiatów: m.in. pucki (+28 732 ha) oraz nowodworski (+24 003 ha). Większą powierzchnią może pochwalić się także ostatnie miasto z trójmiejskiej aglomeracji – Sopot zyskał 1 040 ha.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Odbudowa Pałacu Saskiego. Trwają prace archeologiczne AFP

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *