Sondaż: Tusk i Kaczyński powinni odejść na emeryturę? Polacy: Zwłaszcza jeden z nich

„Który z tych polityków Pani/Pana zdaniem powinien udać się na polityczną emeryturę?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl wskazując w odpowiedziach Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego.
Sondaż: Tusk i Kaczyński powinni odejść na emeryturę? Polacy: Zwłaszcza jeden z nich - INFBusiness

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński

Foto: PAP, Paweł Supernak, Wojtek Jargiło

– Donald Tusk odszedł z polityki, dziś jest czas na to, żeby z polityki odszedł też Jarosław Kaczyński – mówił w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku prezydent Warszawy, ówczesny kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.

Na innym spotkaniu z wyborcami Trzaskowski mówił, że „skoro już nie ma na polskiej scenie politycznej Donalda Tuska, to może czas, żeby nie było na niej także Jarosława Kaczyńskiego”.

Sam Donald Tusk umieścił w czasie tamtej kampanii wpis na ówczesnym Twitterze (dziś platforma X), w którym proponował Jarosławowi Kaczyńskiemu „długi wspólny spacer” i „rozmowę o dawnych czasach”. „To dobra chwila, aby uwolnić Andrzeja i Rafała od naszych sporów i emocji” – przekonywał mając na myśli rywalizujących o prezydenturę Trzaskowskiego i Andrzeja Dudę.

W 2020 roku Tusk pełnił funkcję przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej i znajdował się poza polityką. Do polskiej polityki wrócił w 2021 roku, gdy objął stanowisko p.o. przewodniczącego PO, zwolnione przez Borysa Budkę (sam ustąpił z tej funkcji). Obecnie Tusk jest kandydatem KO na premiera – w przeszłości pełnił już urząd szefa rządu w latach 2007-2014.

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński osiągnęli wiek emerytalny

Tusk i Kaczyński są obecni w polskiej polityce od początku III RP. Tusk był posłem w latach 1991–1993 oraz 2001–2014, senatorem w latach 1997-2001. W przeszłości był przewodniczącym Kongresu Liberalno-Demokratycznego i wiceprzewodniczącym Unii Wolności. Jest jednym z trzech założycieli (obok Andrzeja Olechowskiego i Macieja Płażyńskiego) Platformy Obywatelskiej.

Jarosław Kaczyński był senatorem w latach 1989-1991 i szefem kancelarii prezydenta w latach 1990-1991. W Sejmie zasiadał w latach 1991-1993, a potem nieprzerwanie od 1997 roku. Był współtwórcą Porozumienia Centrum, a potem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2006-2007 był premierem.

Jarosław Kaczyński ma 74 lata, Donald Tusk – 66. Oznacza to, że obaj osiągnęli wiek emerytalny, który w Polsce wynosi dla mężczyzn 65 lat.

Sondaż: Co druga osoba mająca powyżej 50 lat wysłałaby Kaczyńskiego na emeryturę

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy – ich zdaniem – Jarosław Kaczyński i Donald Tusk powinni udać się na polityczną emeryturę.

Emerytura Tuska i Kaczyńskiego
Infogram

Zdaniem 43,3 proc. badanych na polityczną emeryturę powinien udać się Jarosław Kaczyński.

15,4 proc. respondentów wysłałoby na polityczną emeryturę Donalda Tuska.

30,6 proc. badanych uważa, że zarówno lider PiS, jak i lider KO powinni udać się na polityczną emeryturę.

10,7 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii.

Łącznie Jarosława Kaczyńskiego chce wysłać na polityczną emeryturę 73,9 proc. Polaków (zsumowane odpowiedzi pierwsza i trzecia), a Donalda Tuska – 46 proc. (zsumowane odpowiedzi druga i trzecia).

73,9 proc.

Taki odsetek Polaków uważa, że Jarosław Kaczyński powinien udać się na polityczną emeryturę

– Przekonanie, że Jarosław Kaczyński powinien udać się na emeryturę, rośnie wraz z wiekiem (respondenci do 24 lat – 30%, powyżej 50 lat – 52%). Takiego zdania jest także co druga osoba z wykształceniem wyższym (49%) oraz ten sam odsetek badanych z dochodem między 4001 a 5000 zł netto. Blisko sześciu respondentów na dziesięciu (57%) z miast o wielkości między 200 a 499 tys. mieszkańców uważa, że Jarosław Kaczyński powinien udać się na polityczną emeryturę – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4 października 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Источник

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *