Od 23 września obowiązują nowe przepisy dotyczące zabezpieczeń w bankomatach. Urządzenia te otrzymały m.in. funkcję barwienia banknotów. Wyższe bezpieczeństwo jest jednak bardzo kosztowne.
Od soboty 23 września bankomaty w całej Polsce są dużo bezpieczniejsze. Weszło bowiem w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które narzuciło na operatorów obowiązek zainstalowania systemów neutralizacji znaków pieniężnych IBNS.
Dzięki nowemu systemowi, w razie wykrycia próby kradzieży, bankomat będzie zabarwiał banknoty specjalną farbą.
Obowiązek zainstalowania nowej funkcji dotyczy mniej więcej 40 proc. bankomatów w kraju. Zasady zabezpieczania określone zostały w rozporządzeniu MSWiA z dnia 15 września 2021 roku. Co ciekawe, banki uważały, że czas na wprowadzenie zmian jest zbyt krótki. Operatorzy poprosili zresztą o wydłużenie czasu na dostosowanie się, ale ich argumenty nie zostały uznane przez resort administracji.
Kosztowne zabezpieczenia
Okazuje się jednak, że obowiązek wprowadzony przez MSWiA może mieć także negatywne konsekwencje. Eksperci wyliczyli bowiem, że przystosowanie jednego bankomatu do nowych regulacji, to koszt 20 tysięcy złotych.
Na rynku pojawiły się głosy, że w przypadku niektórych banków – szczególnie tych mniejszych – może to oznaczać znaczną redukcję liczby dostępnych bankomatów. Eksperci twierdzą, że instytucje mogę rezygnować z maszyn m.in. w niewielkich miejscowościach, gdzie bankomaty używane są o wiele rzadziej. Analizy wskazują, że łączny koszt wymiany wszystkich bankomatów w Polsce, to nawet kilka miliardów złotych.
Większość Polaków korzysta z płatności online
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że odsetek osób korzystających z bankowości on-line rośnie z roku na roku. Być może jest to związane z chęcią uniknięcia przez klientów części opłat.
W Polsce w ostatnich 15 latach zaobserwowano ponad trzykrotny wzrost – piszą analitycy w niedawnym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”. Dla porównania: w 2007 r. użytkownikami e-banków było 13 proc. osób. W ubiegłym roku liczba osób korzystających w Polsce z bankowości online sięgnęła 56 proc. Odsetek ten był o 4 proc. niższy niż średnio w Unii Europejskiej (60 proc.) – wyjaśniono.