Komisja Europejska nie zgłosiła zastrzeżeń do przejęcia przez Orlen od austriackiej firmy Doppler jej spółki Doppler Energie, operatora 266 stacji paliw działających w Austrii pod marką Turmöl – wynika z decyzji opublikowanej przez KE na stronie instytucji.
/123rf.com /123RF/PICSEL
Reklama
Komisja poinformowała, że badając koncentrację, uznała, iż nie wzbudza ona poważnych wątpliwości co do jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Zdecydowała więc, że nie zgłasza sprzeciwu i stwierdza, iż transakcja Orlenu i Doppler Energie jest zgodna z regułami wspólnego rynku.
Stacje Orlenu otworzą się w Austrii
W lipcu 2023 r. Orlen ogłosił, że podpisał z Dopplerem umowę zakupu 100 proc. udziałów spółki Doppler Energie – operatora sieci stacji Turmöl. Kwoty transakcji nie podano. Turmöl to trzecia co do wielkości sieć stacji paliw działająca w Austrii, obejmująca 266 obiektów. Jednocześnie ma ok. 14 proc. austriackiego rynku hurtowego paliw.
Zgodnie z informacjami Orlenu blisko połowa nabywanych stacji to obiekty samoobsługowe, które umożliwiają klientom zakup paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Na ponad 130 stacjach można zrobić zakupy, a na ok. 80 – skorzystać z oferty gastronomicznej. 25 stacji natomiast jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne.
Dodatkowo spółka, którą przejmie Orlen, udostępnia także sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmström z 35 punktami ładowania w 29 lokalizacjach. W ramach transakcji przejęta zostanie też spółka Austrocard oferująca karty paliwowe dla klientów prywatnych i biznesowych, akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii.
Jednocześnie Austria to kolejny kraj, w którym będzie można znaleźć stacje Orlenu. Poza Polską koncern naftowy działa także w Niemczech, Czechach, Węgrzech oraz Słowacji.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL