Ustawa dotycząca mieszkań, która znacząco zwiększa wydatki na mieszkania komunalne, społeczne oraz akademiki, została przyjęta. Sejm odrzucił część poprawek senackich, które miały na celu przywrócenie rządowej wersji ustawy. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.
/WOJCIECH STROZYK /Reporter
Ustawa przewiduje znaczne zwiększenie nakładów na budownictwo społeczne i komunalne, o ponad 40 mld zł do 2030 roku, jak również na modernizację oraz budowę akademików. Celem jest przede wszystkim stworzenie mieszkań do wynajęcia, z umiarkowanym czynszem, dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na kredyt hipoteczny.
W piątek po południu Sejm przegłosował ustawę, która wróciła z Senatu, a podczas głosowania część senackich poprawek została odrzucona. Sejm przyjął poprawkę Senatu, która znosiła ustalanie obowiązkowego minimum parkingowego na poziomie krajowym w inwestycjach realizowanych w ramach Lex Deweloper. Natomiast senacka poprawka, która eliminowała możliwość wcześniejszego wykupu mieszkań społecznych w miastach do 100 tys. mieszkańców, została odrzucona.
Reklama
Prace nad ustawą rozpoczęły się po długim okresie oczekiwania, aż projekt po długotrwałych konsultacjach i uzgodnieniach międzyresortowych uzyskał zielone światło i opuścił MRiT (pierwsza wersja była gotowa już wiosną 2024).
Rozwiń
Od szybkiego wdrożenia tej ustawy zależy tempo przekazywania samorządom kolejnych transz funduszy na inwestycje mieszkaniowe, w tym SIM-y, które są programem budowy tanich mieszkań na wynajem.
W piątek rano informowaliśmy, że dzisiejsze głosowanie w Sejmie nad ustawą mieszkaniową będzie próbą jedności koalicji po rekonstrukcji.
Wcześniej Polska 2050 w Sejmie zgłosiła poprawki do projektu rządowego, za którymi głosowała razem z PiS i Konfederacją. Jedna z poprawek umożliwiała wcześniejszy wykup mieszkań społecznych w miastach do 100 tys. mieszkańców, a druga – zachowanie ustalania współczynnika parkingowego dla inwestycji w ramach lex deweloper (około 1,5 proc. nowych inwestycji) na poziomie krajowym, a nie samorządowym. Już po pierwszym głosowaniu w Sejmie wiceminister Lewandowski zwrócił uwagę, że poprawka dotycząca wcześniejszego wykupu mieszkań w mniejszych miastach i tak nie zadziała, ponieważ została błędnie sformułowana.
Z kolei Senat wprowadził swoje poprawki, które praktycznie unieważniły poprawki sejmowe, a ustawa wróciła do Sejmu w wersji rządowej.
Jeszcze w piątek politycy Polski 2050 apelowali o odrzucenie senackiej poprawki (eliminującej poprawki przegłosowane wcześniej w Sejmie).
Rozwiń
Co interesujące, na piątkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk ogłosił nową zasadę dotyczącą głosowań ministrów nad projektami rządowymi.
„Od najbliższego posiedzenia Sejmu żadna z pań minister i panów ministrów nie może głosować inaczej niż postanowiliśmy wspólnie jako rząd w kwestii projektów rządowych – zapowiedział w piątek premier. Podczas spotkania Rady Ministrów zaznaczył, że te posiedzenia nie są „klubem dyskusyjnym”.
„Lepiej mieć jasne zasady od samego początku – czyli każda z pań i panów, jeśli wpadnie na pomysł, by zagłosować przeciwko wspólnemu stanowisku rządu, następnego dnia się pożegnamy” – wyjaśnił premier.
„Mówię o tym celowo publicznie, aby nie było żadnych wyjątków od tych zasad. To jest automat. Jako rząd musimy wspólnie przedstawiać nasze stanowisko, jeśli zostało uzgodnione, jak jedna drużyna” – podkreślił lider KO.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w prz