W 2024 roku 19 500 osób, które wcześniej mieszkały za granicą, zdecydowało się na pobyt stały w Polsce. To wzrost o 30% w porównaniu z rokiem poprzednim, jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS). Czynniki takie jak rosnące koszty utrzymania w Europie Zachodniej, brak wsparcia rodziny i ewoluujący polski rynek pracy skłaniają emigrantów do powrotu do domu. „Zarabialiśmy więcej, ale wszystko było dwa razy droższe. W Polsce mamy dom, dziadków do pomocy przy dzieciach i poczucie stabilizacji” – mówią ci, którzy zdecydowali się na powrót.
Jeszcze kilka lat temu wielu masowo emigrowało w poszukiwaniu lepszych zarobków i możliwości życiowych. Dziś coraz częściej wracają do domu. Dla wielu Polaków powrót do ojczyzny po latach spędzonych za granicą staje się rozsądnym i ekonomicznie opłacalnym wyborem .
„Przeprowadziłem się do Wielkiej Brytanii dziesięć lat temu z moją ówczesną dziewczyną. Motywacją były oczywiście lepsze zarobki. Tam się pobraliśmy i mieliśmy dwójkę dzieci” – mówi Łukasz z Łodzi w rozmowie z Bankier.pl. „Okazało się jednak, że łączenie pracy i rodzicielstwa w miejscu, gdzie nie ma wsparcia rodziny, może być sporym wyzwaniem. Dlatego uzgodniliśmy, że jeśli któreś z nas znajdzie pracę w Polsce, wrócimy. Moja żona jako pierwsza znalazła pracę, a ja wkrótce potem. Ogólnie jesteśmy zadowoleni, mimo że zarabialiśmy znacznie więcej w sektorze samozatrudnienia. Jednak nasze codzienne koszty utrzymania były tam również znacznie wyższe”.
Reklama Zobacz także: Weź udział w naszym multithlonie giełdowym! Dyscypliny: sprint po akcje, zanurz się w ETF-y i wypchaj portfel, by zdobyć nagrodę.