Rewolucja militarna: „Kupowanie milionów dronów jest bardziej opłacalne niż zakup lotniskowca”

Drony zmieniają oblicze pola walki, chroniąc życie żołnierzy i radykalnie obniżając koszty związane z eliminacją zasobów wroga. Anton Mogilevets, twórca dronów dla Sił Zbrojnych Ukrainy, powiedział PAP, że siły zbrojne na całym świecie wkrótce zrozumieją, że inwestowanie w miliony dronów jest bardziej opłacalne ekonomicznie niż zakup lotniskowca.

Rewolucja militarna: „Kupowanie milionów dronów jest bardziej opłacalne niż zakup lotniskowca”

fot. Sofiia Gatilova // Reuters/Forum

„To dron sterowany światłowodem, co czyni go odpornym na zakłócenia i umożliwia żołnierzom rozmieszczenie się w większej odległości od frontu. Na obszarach, na których działa ten dron, nie dochodzi do starć piechoty. To znacznie obniża koszty związane z neutralizacją wroga” – stwierdził, prezentując jeden z dronów opracowanych przez jego zespół.

Mogilewiec zwrócił się do mediów w ośrodku szkoleniowym pod Kijowem, aby podkreślić funkcjonalność drona sterowanego światłowodem. Obecnie takie drony frontowe mają zazwyczaj zasięg od 10 do 15 kilometrów, choć istnieją już modele zdolne do lotu do 50 kilometrów.

„Rzeczywiście, dysponujemy unikalną konstrukcją, która może przelecieć 50 kilometrów. Posiada ona podwójne systemy łączności. Ten dron został specjalnie zaprojektowany do atakowania pozycji głęboko za liniami wroga, jednak jego wykorzystanie na polu bitwy wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego jest on wykorzystywany w określonych scenariuszach” – ujawnił.

Omawiając standardowe drony światłowodowe, inżynier przedstawił analizę potwierdzającą ich status jako najskuteczniejszych narzędzi na dzisiejszym polu walki.

„Jeśli spróbujesz zaatakować czołg za pomocą działa samobieżnego, będziesz potrzebować co najmniej pięciu pocisków. Koszt jednego pocisku to około 2000 euro. Przy pięciu, to już 10 000 euro. Dla porównania, uzbrojony dron, który może trafić cel ze znacznie większą precyzją, kosztuje poniżej 1000 euro” – podkreślił.

Drony potrafią także modyfikować trasę lotu, co zwiększa ich skuteczność jako broni w walce, zwłaszcza przeciwko ruchomym celom – zauważył.

Mogilewiec stwierdził, że państwa mają tendencję do priorytetowego traktowania zbrojeń konwencjonalnych, ponieważ mają one pozytywny wpływ na gospodarkę. „Wysokie budżety wojskowe są korzystne dla gospodarki, ponieważ promują produkcję broni, generują wartość dodaną i wspierają rozwój narodowy. Jest to jednak

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *