Polska się przezbraja. Trzy nowe fabryki i miliardy dla PGZ.

„Te liczby są niepokojące” – zauważył minister obrony narodowej podczas briefingu w PGZ, gdzie ogłosił utworzenie trzech zakładów produkujących amunicję i znaczący postęp w krajowych zdolnościach produkcyjnych. Łącznie 2,4 mld zł zostanie przydzielone spółkom PGZ, aby zagwarantować pełną suwerenność zbrojeniową Polski i zająć się rzeczywistymi zagrożeniami. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił znaczenie osiągnięcia niezależności od międzynarodowych dostaw.

Zdjęcie

PGZ i Kosiniak-Kamysz przedstawili model organizacji 3 fabryk amunicji (zdj. ilustracyjne) /Marysia Zawada/REPORTER /Reporter

PGZ i Kosiniak-Kamysz ujawnili model organizacji trzech fabryk amunicji (zdjęcie poglądowe) / Marysia Zawada/REPORTER / Reporter Reklama

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że produkcja amunicji jest najwyższym priorytetem rządu . „Suwerenność w tej dziedzinie jest najważniejsza i stanowi istotny element długoterminowej strategii państwa” — stwierdził. Zauważył również, że inicjatywa ta poczyniła szybkie postępy w ostatnich miesiącach dzięki ścisłej współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej , Agencji Uzbrojenia, Polskiej Grupy Zbrojeniowej i interesariuszy z sektora prywatnego. „Polska musi i osiągnie suwerenność w produkcji amunicji” — stwierdził.

Reklama

Kosiniak-Kamysz jest przekonany o suwerenności amunicyjnej Polski

W środę 9 lipca 2025 r. w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w Warszawie odbyła się odprawa poświęcona strategiom ustanowienia suwerenności narodowej w zakresie produkcji amunicji . W wydarzeniu wzięli udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz , sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Paweł Bejda, przedstawiciele Grupy Zbrojeniowej (MAP) oraz zarząd PGZ. Przedstawiono ramy organizacji trzech zakładów amunicyjnych , obejmujące rozbudowę istniejących zakładów produkcyjnych i utworzenie nowych linii produkcyjnych.

„Kamieniem węgielnym naszych wysiłków na rzecz osiągnięcia wszechstronnego bezpieczeństwa jest, jak nazwał Pan dzisiejszą konferencję: 'Pełna suwerenność w dostawach, pełna suwerenność w produkcji'. Musimy to sobie uświadomić, aby zapewnić bezpieczeństwo”, oświadczył minister obrony narodowej podczas środowej konferencji. Dodał, że „ przeżywamy najbardziej niebezpieczne czasy ”, co sprawia, że kluczowe jest „poruszanie się w tych okolicznościach”. „Musimy dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć bezpieczeństwo — prawdziwe, autentyczne poczucie bezpieczeństwa dla naszych obywateli, wynikające z naszych działań: z przygotowanej armii, z silnych sojuszy i z ogromnej siły naszego społeczeństwa”, wyraził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zwiększać

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił ostatnie zmiany w sektorze zbrojeniowym . „Kiedy obejmowaliśmy urząd, po przejrzeniu liczb i uświadomieniu sobie, ile sztuk amunicji małokalibrowej moglibyśmy wyprodukować… Nie mam na myśli większych kalibrów, 155 mm, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie. Te liczby były niepokojące . Dzisiaj musimy skierować wszystkie nasze wysiłki i zasoby na (…) utworzenie trzech fabryk amunicji w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej . Jestem naprawdę wdzięczny za lokalizację i za to, że dokapitalizowany Fundusz Inicjatyw Kapitałowych, który będzie reinwestował w te spółki, przeznacza 2,4 mld zł na Mesko, Dezamet, Nitrochem i Gamrat – cztery spółki wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej” – stwierdził minister obrony narodowej.

Sebastian Leszkiewicz, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej , również przemawiał do zgromadzonych. Ogłosił, że ocena rynku została ukończona i zidentyfikowano potencjalnych współpracowników w celu zwiększenia krajowej produkcji amunicji . „Przed nami kilka tygodni negocjacji. Jesteśmy zobowiązani do nabycia technologii i pełnych praw własności intelektualnej” – podkreślił Leszkiewicz.

Zwiększać

Podkreślił, że celem PGZ nie jest wyłącznie zwiększenie zdolności produkcyjnych, ale również zagwarantowanie całkowitej autonomii operacyjnej. „ Naszym celem jest uzupełnienie zapasów sił zbrojnych i uzyskanie niezależności od dostaw zagranicznych ” – zaznaczył prezydent. Proces pozyskiwania nowych technologii ma być ściśle powiązany z rozbudową krajowych zdolności przemysłowych i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw dla Sił Zbrojnych RP. Tymczasem minister Konrad Gołota zwrócił uwagę, że „ dobrze rozwinięty przemysł zbrojeniowy jest kluczowym aspektem dyplomacji ”.

Ministerstwo Obrony Narodowej uważa PGZ za kamień węgielny bezpieczeństwa narodowego

Prawdziwego bezpieczeństwa nie da się zbudować bez krajowego przemysłu zbrojeniowego ” – podkreślił wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podczas środowego briefingu w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dodał, że PGZ jest ważnym partnerem nie tylko dla polskiej armii, ale także dla sojuszników w całej Europie. Minister obrony narodowej powtórzył podczas konferencji, że PGZ jest nie tylko korporacją narodową, ale także jednym z największych producentów broni na świecie . „Potwierdziły to na przykład ostatnie dyskusje w Komisji Europejskiej , gdzie PGZ została uznana za jednego z trzech lub czterech głównych graczy w Europie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *