Według informacji przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny, w I kwartale 2025 roku ceny mieszkań wzrosły o 6,6 proc. w skali roku. W porównaniu do poprzedniego kwartału, ceny podniosły się o 0,7 proc.
/123RF/PICSEL
Wzrost cen mieszkań ponownie przewyższył tempo wzrostu inflacji konsumenckiej, która w I kwartale wyniosła 4,9 proc. (wartość była stała dla wszystkich miesięcy).
Rozwiń
Na rynku wtórnym ceny mieszkań wzrosły o 6,2 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, a o 0,5 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W przypadku rynku pierwotnego podwyżki były większe – odpowiednio o 7 proc. oraz 0,9 proc.
/GUS /
Gdzie mieszkania drożały najszybciej?
„W 1 kwartale 2025 r. najwyższy wzrost cen lokali mieszkalnych w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano w województwie mazowieckim (o 2,0 proc.); spadki miały miejsce w dwóch województwach: małopolskim – o 0,3 proc. i śląskim – o 0,2 proc.” – podał GUS.
Reklama
W odniesieniu do całego roku 2024, tempo wzrostu cen było zróżnicowane. W poszczególnych kwartałach wynosiło ono kolejno: 18 proc., 17,7 proc., 14,4 proc. oraz 10,4 proc. Już wtedy wartości te były znacznie wyższe niż poziom inflacji.
Największe tempo wzrostu cen mieszkań odnotowano w ubiegłym roku na Podlasiu (+14 proc. rdr.), Śląsku (13,5 proc. rdr.) oraz w województwie świętokrzyskim (12,2 proc. rdr.). Najmniej wzrastały ceny w trzech innych regionach: w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim i zachodniopomorskim.
Z danych GUS wynika, że od 2015 roku ceny mieszkań w Polsce wzrosły ponad dwukrotnie. Porównując ich ceny, okazuje się, że w ubiegłym roku przeciętnie trzeba było zapłacić o 111,6 proc. więcej za lokal mieszkalny niż dekadę temu.