Renta wdowia nie dla każdego. Czy można odwołać się od decyzji ZUS?

Wdowa ZUS zapowiada, że wypłata rent wdowich rozpocznie się już od 1 lipca. Instytucja przypomina osobom uprawnionym o kryteriach otrzymania tego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał zawiadomienie, że rozpocznie wypłatę rent wdowich od 1 lipca, czyli od jutra. Wypłaty będą dokonywane 1., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca.

Renta wdowia to świadczenie łączone, które może składać się ze 100% własnej emerytury danej osoby i 15% emerytury należnej od zmarłego małżonka lub odwrotnie (jest to znane jako nakładanie się świadczeń). Niektóre osoby kwalifikujące się mogą otrzymywać świadczenia z dwóch różnych instytucji: ZUS i innego podmiotu wypłacającego rentę lub rentę inwalidzką. Osoby te mogą spodziewać się otrzymania dwóch oddzielnych płatności w jednym miesiącu w różnych datach.

W lipcu ZUS rozpocznie również dystrybucję powiadomień o przyznaniu lub odmowie przyznania renty wdowiej. – Beneficjenci otrzymają jeden list decyzyjny – od instytucji, która będzie wypłacać 15% część świadczenia. Druga organizacja będzie informować o kontynuacji pełnego bieżącego świadczenia – informuje ZUS.

Renta wdowia. Kto się kwalifikuje, a kto nie?

Aby ZUS mógł przyznać rentę wdowią, wnioskodawca musi spełnić łącznie następujące warunki:

  • kobieta musi mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
  • utrzymywać związek małżeński ze współmałżonkiem do dnia śmierci współmałżonka,
  • nabywać prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu przez kobietę 55 roku życia, a przez mężczyznę 60 roku życia,
  • nie pozostawać w związku małżeńskim w momencie składania wniosku.

– ZUS odmówi ustalenia kumulacji świadczeń, jeżeli wdowa lub wdowiec nie spełniają żadnego z określonych kryteriów lub jeżeli kwota któregokolwiek z naliczonych świadczeń uwzględnianych w kumulacji jest równa lub przekracza kwotę graniczną, która wynosi trzykrotność kwoty najniższej emerytury – czytamy w komunikacie ZUS.

Odwołania będą uwzględniane

Odwołania od decyzji ZUS w sprawie rent wdowich będą mogły być składane do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy (sąd pracy i ubezpieczeń społecznych). Odwołanie można złożyć za pośrednictwem ZUS w ciągu miesiąca od daty otrzymania decyzji.

ZUS obsługuje około 90 proc. wszystkich wniosków o renty wdowie (pozostałe sprawy są rozpatrywane przez podmioty takie jak KRUS, Wojskowe Biuro Emerytalne czy Biuro Emerytalne Służby Więziennej). Do 27 czerwca instytucja otrzymała blisko 972 tys. wniosków o to świadczenie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *