Do końca pierwszego kwartału planowano ukończenie projektu regulacji dotyczących rynku wynajmu krótkoterminowego, w tym stworzenie rejestru takich obiektów. Konsultacje z rynkiem zakończyły się na początku roku, a ostateczny dokument nadal nie został przedstawiony. – Harmonogram prac został dostosowany do nowych zasad wynikających z tzw. kodeksu deregulacyjnego – wyjaśnia Ministerstwo Sportu i Turystyki w rozmowie z Interią Biznes.
/123RF/PICSEL
Jak informowaliśmy w czwartek, nie udało się zachować zaplanowanego na początku roku terminu, aby projekt ustawy był gotowy do końca pierwszego kwartału. Nie podano także żadnej aktualizacji dotyczącej terminu czy postępu prac, a przedstawiciele branży, którzy uczestniczyli w wcześniejszych negocjacjach, potwierdzili, że nie posiadają informacji w tej kwestii.
Ministerstwo Sportu i Turystyki w przesłanej odpowiedzi po publikacji zapewnia, że pracuje nad nowymi regulacjami dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego i usług hotelarskich, a zgodnie z wymaganiami unijnymi, nowe przepisy wejdą w życie w Polsce oraz we wszystkich krajach UE za rok – 20 maja 2026 roku.
Reklama
– Harmonogram prac został zmieniony w związku z nowymi zasadami wynikającymi z tzw. kodeksu deregulacyjnego – poinformowało MSiT w odpowiedzi na pytania Interii Biznes.
Dodając, że w ramach planowanych prac nad ustawą wszystkie propozycje zostaną przedstawione w projekcie ustawy oraz w rozporządzeniach wykonawczych.
Najem krótkoterminowy będzie regulowany
Jak przypomina resort, jednym z kluczowych elementów tych propozycji ma być utworzenie centralnego rejestru wszystkich obiektów oferujących wynajem krótkoterminowy.
– Rejestracja będzie miała miejsce na podstawie oświadczenia właściciela o spełnieniu określonych wymogów, a następnie możliwa będzie kontrola w ciągu trzech lat od zgłoszenia. Tylko podmioty zarejestrowane w systemie centralnym będą mogły prowadzić działalność wynajmu krótkoterminowego. Zgodnie z unijnymi założeniami, przyczyni się to do eliminacji szarej strefy oraz skutecznej ochrony klientów wynajmu krótkoterminowego – informuje resort.
Jak zaznacza, obecnie żadne z państw członkowskich UE nie wprowadziło przepisów wynikających z unijnego rozporządzenia.
– W ramach przewodnictwa Polski w pracach Rady UE w obszarze turystyki monitorujemy postęp prac w poszczególnych krajach, w tym również w ważnym aspekcie wymiany danych dotyczących wynajmu krótkoterminowego z platform rezerwacyjnych oraz standardów gromadzonych danych. Prace te są także związane z projektem badawczym realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt będzie dotyczył monitorowania ruchu turystycznego z wykorzystaniem nowych technologii, takich jak płatności kartami płatniczymi, logowanie telefonii komórkowej do BTS czy webscraping – wyjaśnia ministerstwo w przesłanej odpowiedzi.
Wynajem krótkoterminowy mieszkań rozwija się między innymi dzięki platformom rezerwacyjnym, ale z perspektywy podatkowej jest to działalność gospodarcza.
Regulacji rynku domagają się instytucjonalni przedstawiciele branży, zajmujący się tym rynkiem, ponieważ uważają, że duża część działa w szarej strefie. Dlatego zaniepokojenie budzi nie tylko opóźnienie w stosunku do pierwotnie ustalonych terminów, ale także przerwanie konsultacji w styczniu tego roku.
– Chcielibyśmy przedyskutować z ministrem kilka kwestii, ale nie dano nam dotychczas takiej możliwości. Po pierwsze, nie wiadomo, co ministerstwo rozumie pod pojęciem „właściciel”. Bo jeżeli właściciele firm oferujących usługi zakwaterowania to w porządku, ale rozporządzenie dopuszcza, żeby kraje członkowskie pozwoliły właścicielom mieszkań na samodzielną rejestrację ich w bazie. A obecnie szara strefa to właśnie głównie właściciele mieszkań, którzy bez działalności gospodarczej prowadzą samodzielnie zakwaterowanie, a przychody zgłaszają jako uzyskane z najmu prywatnego, unikając płacenia VAT, ZUS, wy