4-dniowy dzień pracy w Niemczech? Rząd zapowiada duże zmiany w prawie

Rząd niemiecki obecnie dąży do wprowadzenia zmian w prawie pracy. Zgodnie z nowymi propozycjami, dzień pracy zostałby przesunięty z 8 godzin na 48-godzinny tygodniowy limit. Ta zmiana zapewniłaby pracownikom większą elastyczność organizacyjną, umożliwiając im pracę 10 godzin dziennie przez 4 dni w tygodniu.

Zdjęcie

Poles are excited about the prospect of a 4-day work week with 8-hour days /123RF/PICSEL

Polacy są podekscytowani perspektywą pracy 4 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie / 123RF/PICSEL Reklama

Choć prawo ma zostać zmienione, ponad połowa Niemców jest temu przeciwna

Inicjatywa, uwzględniona w umowie koalicyjnej rządu niemieckiego, sugeruje, że istniejący dzienny limit pracy mógłby zostać zastąpiony tygodniowym limitem . Jak podaje Legal Tribune Online, nowe prawo pozwoliłoby pracownikom pracować dłużej, ale przez mniejszą liczbę dni, co ułatwiłoby dłuższe weekendy .

Badania przeprowadzone przez YouGov na zlecenie Deutsche Presse-Agentur wskazują, że tylko 38% Niemców opowiada się za wprowadzeniem bardziej elastycznych przepisów pracy . Tymczasem 20% uczestników jest temu przeciwnych, a 37% pozostaje neutralnych. Wielu respondentów wyraziło obawy, że dłuższe godziny pracy mogą prowadzić do spadku produktywności i większego zmęczenia.

Reklama

Tylko 37% ankietowanych wyraziło preferencję dla 4-dniowego, 10-godzinnego harmonogramu pracy zamiast 5-dniowego, 8-godzinnego tygodnia pracy. Krytycy twierdzą, że mają trudności z utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas, a wydłużenie godzin pracy w ciągu dnia naraziłoby na szwank czas przeznaczony dla rodziny i osobiste zainteresowania. Związki zawodowe przestrzegają również przed podnoszeniem dziennego limitu pracy, opowiadając się za ustanowieniem jasnych środków w celu ochrony zdrowia pracowników.

Potencjał 4-dniowego systemu pracy w Polsce. Czy jest na horyzoncie?

28 kwietnia 2025 r. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk ogłosiła rozpoczęcie programu pilotażowego dla polskich przedsiębiorców, który umożliwi im eksperymentowanie z 4-dniowym tygodniem pracy.

Jak podaje portal infor.pl, skrócenie tygodnia pracy jest już możliwe . Dopuszczają to przepisy art. 143 Kodeksu pracy, który stanowi: „na pisemny wniosek pracownika można zastosować wobec niego system skróconego tygodnia pracy. W systemie tym dopuszczalne jest świadczenie przez pracownika pracy krócej niż 5 dni w tygodniu, przy jednoczesnym wydłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 12 godzin”.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polak = złodziej, skąd wziął się ten stereotyp? Znane przestępstwa „naszych” ludzi nad Odrą INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *