Pierwsze pisklęta pustułki są już na świecie. Cemex zaprasza do obserwacji

Pierwsze pisklęta pustułki są już na świecie. Cemex zaprasza do obserwacji - INFBusiness

Pierwsze pisklęta wykluły się z jaj w skrzynkach lęgowych Cemex. Dzięki monitorowaniu gniazd w ramach inicjatywy ochrony pustułek w cementowniach w Chełmie i Rudnikach, widzowie online mogą obserwować najnowszą generację sokołów w czasie rzeczywistym. To zaledwie początek sezonu pełnego fascynujących obserwacji.

1 kwietnia samica pustułki złożyła pierwsze jajo w budce lęgowej znajdującej się na wieży wymiennika ciepła w Cementowni Rudniki. To już trzeci raz, kiedy rodzina Kruszywowskich rozpoczęła sezon lęgowy w Cemex. Warto zauważyć, że samica rozpoczęła składanie jaj dokładnie tego samego dnia, co w 2023 roku. Posiadamy tak dokładne dane dzięki ciągłemu całodobowemu monitorowaniu budki lęgowej, które jest transmitowane na żywo na YouTube. Kamery pozwalają nam również być świadkami najważniejszego momentu sezonu — przybycia nowego pokolenia sokołów.

Pierwsze pisklęta pustułki są już na świecie. Cemex zaprasza do obserwacji - INFBusiness

To dopiero początek ekscytujących wydarzeń; ten rok prawdopodobnie przyniesie wiele wydarzeń w skrzynkach lęgowych. Wkrótce pisklęta mają się wykluć również w innych skrzynkach w Cementowni Chełm. Cemex zachęca wszystkich miłośników ptaków do udziału w obserwacjach i dokumentowania fascynujących momentów dziejących się w skrzynkach lęgowych. Już trzeci rok z rzędu organizowany jest konkurs „Obserwowane przez pustułki!”, w którym uczestnicy mogą zgłaszać intrygujące obserwacje z gniazd uchwycone na zdjęciach (zrzutach ekranu), filmach lub prezentacjach. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody, które będą pielęgnować ich zainteresowania ornitologiczne. Konkurs jest objęty patronatem Dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

– Monitoring miejsc lęgowych pozwala nam zebrać wiele cennych informacji na temat pustułek, m.in. szczegółów dotyczących ich wzorców lęgowych, zwyczajów żywieniowych, czy codziennej aktywności – stwierdza Anna Maciąg, koordynator projektu ochrony pustułki w Cemex Polska . – Możemy także obserwować fascynujące, czasem mniej znane lub zupełnie nowe zachowania u ptaków, a także analizować te, które już znamy, a które mogły wyewoluować pod wpływem zmian w środowisku – dodaje.

Pierwsze pisklęta pustułki są już na świecie. Cemex zaprasza do obserwacji - INFBusiness

Cemex realizuje projekt ochrony pustułki od 2011 r. W tym okresie firma utworzyła łącznie 14 miejsc lęgowych w swoich cementowniach w Chełmie i Rudnikach, a sześć z tych budek zostało wyposażonych w kamery. Transmisja na żywo z trzech z nich jest transmitowana w celu zaangażowania użytkowników online w obserwację ptaków i wzbogacenia oferowanej edukacji ekologicznej.

Ponadto firma współpracuje z ornitologiem dr Bartoszem Janicem z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego, który sprawuje nadzór naukowy nad projektem i prowadzi obrączkowanie piskląt. W 2023 r. nadzór merytoryczny nad inicjatywą przejął Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Cemex zaprasza do odwiedzenia strony https://www.cemex.pl/ochrona-pustulek , aby wspólnie zgłębiać wiedzę na temat pustułek i śledzić losy rodzin zamieszkujących cementownie.

REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA:

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *