Po raz czwarty z rzędu nastroje konsumentów w Stanach Zjednoczonych, oceniane przez University of Michigan, spadły. Indeks odzwierciedlający nastroje ekonomiczne spadł o ponad 8% w kwietniu, osiągając poziom 52,2 (w porównaniu z marcem). Coraz większe obawy Amerykanów budzi inflacja.
/ AFP
Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł czwarty miesiąc z rzędu w kwietniu, a perspektywy Amerykanów na przyszłość zmniejszyły się najszybciej od recesji w latach 90., jak donosi University of Michigan, który przeprowadził badanie. Przewidywana stopa inflacji wzrosła również do 6,5 procent, częściowo z powodu nałożonych taryf.
Nastrój konsumentów w USA słaby, ale nadal przewyższa oczekiwania
Wskaźnik mierzący nastroje gospodarcze spadł w kwietniu o ponad 8 procent, osiągając poziom 52,2 w porównaniu z marcem, mimo że wstępne raporty z początku tego miesiąca sugerowały spadek o ponad 10 procent, do drugiego najniższego poziomu od czasu kryzysu finansowego z 2008 roku.
Reklama
Jak zauważyła dyrektorka sondaży Joanne Hsu, postrzeganie przyszłych warunków gospodarczych przez Amerykanów wyraźnie się pogorszyło, a wskaźniki wykazały najgłębszy spadek w ciągu trzech miesięcy od recesji w 1990 r. Główną przyczyną tej ponurej perspektywy były taryfy ogłoszone przez prezydenta Donalda Trumpa.
Amerykańscy konsumenci dostrzegają ryzyko, zwłaszcza w kontekście inflacji
„Konsumenci dostrzegają zagrożenia w różnych sektorach gospodarki, przede wszystkim ze względu na ciągłą niepewność związaną z polityką handlową i potencjalny wzrost inflacji w przyszłości” – stwierdził Hsu.
Oczekiwana stopa inflacji wśród respondentów wzrosła do 6,5 procent (w porównaniu z 5 procentami w marcu). Obecna rzeczywista stopa inflacji w marcu wyniosła 2,4 procent.
Wskaźnik nastrojów konsumentów odzwierciedla malejącą akceptację dla polityki gospodarczej Donalda Trumpa
Wyniki badania pokrywają się z sondażami wskazującymi na spadek ocen wyborców dla strategii gospodarczych Donalda Trumpa. Według Pew Research zaufanie do prezydenta w kwestiach gospodarczych spadło z 59 procent do 45 procent od wyborów w zeszłym roku, przy czym 59 procent sprzeciwia się wprowadzonym przez niego taryfom. Całkowite oceny poparcia dla prezydenta spadły z 47 procent w lutym do 40 procent w kwietniu, jak podaje Pew.
Z sondażu Ipsos przeprowadzonego dla Reutersa wynika, że jedynie 37% wyborców wyraziło aprobatę dla wyników gospodarczych Trumpa, co stanowi najniższy wskaźnik poparcia w trakcie jego pierwszej kadencji, w tym w trakcie pandemii COVID-19.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News