Jakie są konsekwencje braku piorunochronu? Konsekwencje dla właścicieli mogą być poważne

System ochrony odgromowej nie jest tylko kwestią bezpieczeństwa; w wielu przypadkach jest on również wymagany przez prawo. Przepisy budowlane wyraźnie określają, kiedy należy zainstalować piorunochron i kto ponosi odpowiedzialność za jego brak. W jakich typach budynków system ochrony odgromowej jest obowiązkowy i jakie reperkusje wynikają z braku piorunochronu?

Zdjęcie

Kiedy instalacja odgromowa jest obowiązkowa? /123RF/PICSEL

Kiedy instalacja odgromowa jest obowiązkowa? / 123RF/PICSEL Reklama

Kiedy wymagana jest instalacja instalacji odgromowej?

Zgodnie z polskim prawem nie ma powszechnego obowiązku instalowania instalacji odgromowej w każdym domu. Konieczność zainstalowania piorunochronu jest ustalana na podstawie wyniku tzw. oceny ryzyka. Ocena ta jest przeprowadzana zgodnie z normą PN-EN 62305-2 i uwzględnia różne czynniki wpływające na prawdopodobieństwo uderzenia pioruna i jego potencjalne konsekwencje.

Kluczowym aspektem tej oceny jest wskaźnik zagrożenia piorunowego, który oblicza się na podstawie czynników takich, jak powierzchnia i wysokość budynku, rodzaj konstrukcji i zastosowanych materiałów, lokalizacja budynku, warunki klimatyczne, jego przeznaczenie oraz liczba osób przebywających jednocześnie w budynku.

Mówiąc praktycznie, oznacza to, że każdy budynek jest oceniany indywidualnie. Niemniej jednak przepisy określają pewne scenariusze, w których instalacja systemu ochrony odgromowej jest obowiązkowa. Wymóg instalacji piorunochronu dotyczy między innymi:

Reklama

● konstrukcje o wysokości przekraczającej 15 metrów,

● budynki o powierzchni większej niż 500 m2,

● konstrukcje wykonane z materiałów palnych, takich jak drewno,

● przypadki, w których ocena ryzyka wskazuje, że przekroczony został dopuszczalny poziom zagrożenia wyładowaniem elektrycznym.

Które budynki są zwolnione z konieczności instalowania piorunochronu?

Chociaż system ochrony odgromowej znacznie zwiększa bezpieczeństwo każdej konstrukcji podczas burz , jego instalacja nie zawsze jest obowiązkowa. Zgodnie z przepisami system ochrony odgromowej nie jest wymagany w przypadku:

● budynki o powierzchni do 50 mkw.,

● konstrukcje o wysokości mniejszej niż 5 metrów,

● budynki wykonane z materiałów nieprzewodzących prądu, np. cegły,

● obiekty zlokalizowane na obszarach o niskim ryzyku wystąpienia burzy,

● budynki osłonięte wyższymi konstrukcjami, które zmniejszają prawdopodobieństwo bezpośrednich uderzeń piorunów.

Jakie są konsekwencje braku piorunochronu?

Jeśli budynek ma być prawnie zobowiązany do posiadania systemu ochrony odgromowej , a właściciel zaniedba ten wymóg, powinien przygotować się na konsekwencje. W szczególności podczas inspekcji budynku właściciel może zostać zobowiązany do natychmiastowej instalacji systemu. Ponadto właściciel może zostać ukarany grzywną.

Właściciel budynku może ponieść jeszcze poważniejsze konsekwencje, jeśli w budynek uderzy piorun i wystąpią następujące zdarzenia:

● uszkodzenia instalacji elektrycznych i urządzeń wewnątrz budynku,

● porażenia prądem osób znajdujących się wewnątrz budynku,

● pożary dachu lub całego obiektu,

● porażenia prądem elektrycznym i pożary mogące uszkodzić pobliskie mienie.

Co więcej, jeżeli budynek nie spełnia norm technicznych (tj. nie posiada wymaganego prawnie systemu ochrony odgromowej), na przykład w przypadku pożaru, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, nawet jeśli straty są znaczne.

WB

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. „Debata polityczna”. Projekt dopłat do kredytów „Pierwsze klucze” Polsat News Polityka

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *