Mafia śmieciowa już nie zarobi. Kilkudziesięciu podejrzanych i 17 tysięcy zarzutów

46 aresztowanych i wachlarz zarzutów dla członków grupy przestępczej, która oszukiwała w kwestii odpadów. Nawet substancje rakotwórcze były wyrzucane w miejscach do tego nieprzeznaczonych.
Mafia śmieciowa już nie zarobi. Kilkudziesięciu podejrzanych i 17 tysięcy zarzutów - INFBusiness

Foto: policja

Grażyna Zawadka

Funkcjonariusze z bydgoskiego Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez służby celne oraz ochrony środowiska, przeprowadzili rozległą operację wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą prowadzącą nielegalny obrót odpadami – w tym niebezpiecznymi oraz rakotwórczymi. Osoby te miały się dopuścić znacznych nadużyć.

Działania policji były realizowane pod nadzorem Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. – Do tej pory przeprowadzono aż 14 akcji, w których zatrzymano łącznie 46 osób – mówi Krzysztof Wrześniowski, rzecznik CBŚP.

600 fałszywych faktur VAT na kwotę przekraczającą 11 milionów złotych

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani zajmowali się między innymi fikcyjnym handlem odpadami, podrabianiem dokumentów w celu zatuszowania rzeczywistego przebiegu zdarzeń, a także oszustwami podatkowymi na znaczną skalę. Posługiwali się również niewiarygodnymi „Kartami Przekazania Odpadów” (ten dokument potwierdza przekazanie odpadów do uprawnionego odbiorcy), ukrywając prawdziwe miejsca ich składowania i transportu.

Odpady niebezpieczne, w tym rakotwórcze, wymagają specjalnego traktowania i składowania. Tymczasem w tym przypadku były transportowane na wysypiska przeznaczone wyłącznie dla odpadów niegroźnych dla zdrowia i środowiska. Grupa ta miała również dopuścić się poważnych przestępstw skarbowych, związanych z oszustwami podatkowymi VAT i CIT.

– Prokuratura postawiła w tej sprawie podejrzanym łącznie ponad 17 tysięcy zarzutów. Wśród aresztowanych znajduje się osoba, która wystawiła ponad 600 fikcyjnych faktur VAT na sumę przekraczającą 11 milionów złotych – podkreśla Krzysztof Wrześniowski. Zgromadzone dowody wskazują, że mafia zajmująca się nielegalnym obrotem odpadami działała na szeroką skalę.

Mafia odpadkowa. Czterech organizatorów i jednocześnie liderów

Czterem osobom postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, 44 – udziału w tej grupie, a kilkunastu – prania brudnych pieniędzy. Dodatkowo podejrzani poniosą odpowiedzialność za naruszenia przepisów środowiskowych oraz fałszowanie dokumentów. Na wniosek prokuratora, sąd zastosował tymczasowy areszt wobec 13 osób.

Mafia śmieciowa już nie zarobi. Kilkudziesięciu podejrzanych i 17 tysięcy zarzutów - INFBusiness

Foto: Policja

Ze względu na rangę i rozmach akcji zatrzymań, policjanci z CBŚP z Bydgoszczy byli wspierani przez funkcjonariuszy Zespołów Specjalnych CBŚP oraz bydgoskiej komendy wojewódzkiej, a także przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie i pracowników Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska z Bydgoszczy oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Warszawy.

Jak działają mafie śmieciowe?

Mafie zajmujące się odpadami pozyskują je z legalnych firm, które wytworzyły je w ramach swojej działalności. Następnie odpady, zamiast być przekazywane profesjonalnym podmiotom zajmującym się ich zagospodarowaniem, trafiają do miejsc do tego celu nieprzeznaczonych – na przykład do dawnych żwirowni lub budynków gospodarczych.

Za nadużycia w gospodarowaniu odpadami, jak również za niezgodności w ewidencji, przewidziane są milionowe kary. Jednak nie dla wszystkich są one skutecznym odstraszaczem.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *