AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki

Komisja Europejska ujawniła w środę kontynentalną strategię dotyczącą sztucznej inteligencji (AI). Proponowane pięć filarów działań obejmuje inwestycje w zakłady produkcyjne AI i gigafabryki, a także inicjatywy mające na celu usprawnienie niedawno ustanowionych przepisów dotyczących AI.

AI w UE. Plany inwestycji w fabryki i gigafabryki

zdjęcie: Ivan Marc // Shutterstock

Prezydent Ursula von der Leyen ogłosiła w lutym podczas paryskiego szczytu AI, że UE zamierza zmotywować lokalne firmy do szerszego przyjęcia tej technologii. Obecnie tylko 13,5% przedsiębiorstw w UE wdrożyło rozwiązania AI.

Nowo wprowadzona strategia ma na celu zmianę tego trendu i uczynienie z UE, która obecnie pozostaje w tyle w technologicznej konkurencji, atrakcyjniejszego środowiska dla dwóch wiodących mocarstw, USA i Chin. Na konferencji prasowej w Brukseli w środę wiceprzewodnicząca KE ds. cyfrowych Henna Virkkunen potwierdziła, że UE ma zdolność do przekształcenia się w „kontynent sztucznej inteligencji”.

Strategia opiera się na pięciu filarach, w tym na utworzeniu sieci fabryk AI i gigafabryk w całej UE. Lokalizacje 13 z tych obiektów zostały już zidentyfikowane: siedem potwierdzono w grudniu ubiegłego roku, a pięć w marcu; jeden będzie się mieścił w Polsce w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Te centra superkomputerowe będą miały zdolność przetwarzania ogromnych ilości danych i trenowania algorytmów i technologii AI, co przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i badaczom z UE.

Komisja Europejska ogłosiła również, że ogłosi nabór wniosków do prywatnych przedsiębiorców i krajów europejskich zainteresowanych budową gigafabryk AI. Te obiekty będą operacjami na dużą skalę wyposażonymi w około 100 000 najnowocześniejszych chipów AI, co stanowi czterokrotność pojemności istniejących superkomputerów. Gigafabryki mają na celu szkolenie najbardziej złożonych modeli AI.

Wcześniej w tym roku von der Leyen ujawniła, że UE przeznaczy 20 mld EUR na rozwój pięciu gigafabryk za pośrednictwem funduszu InvestAI. „Jesteśmy świadomi, że wiele krajów UE jest już zainteresowanych tworzeniem gigafabryk” — przyznał Virkkunen. Największa z nich zostanie zbudowana w Niemczech.

Szczególną uwagę zwrócono na element strategii dotyczący uproszczenia przepisów dotyczących AI. UE uchwaliła nową ustawę o AI dopiero w sierpniu ubiegłego roku. Ustawodawstwo to klasyfikuje technologię AI na podstawie poziomu ryzyka, jakie stwarza dla użytkowników, na: w pełni dopuszczalną, wymagającą różnego stopnia nadzoru i zabronioną. Chociaż przepisy te nie zostały jeszcze

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *