Nowe badanie zlecone przez RMF FM ujawnia, że przeszło połowa Polaków i Polek „zdecydowanie” lub „raczej” nie zamierza skorzystać z planowanego przez Donalda Tuska dobrowolnego szkolenia wojskowego.
adm
Na początku marca premier Donald Tusk zaprezentował w Sejmie koncepcję powszechnych szkoleń wojskowych. Zapowiedział, że każdy, kto ma od 18 do 60 lat i jest zainteresowany dobrowolnym uczestnictwem w takich szkoleniach, otrzyma informacje na temat sposobów ich realizacji. Udział w szkoleniu ma być powiązany z różnorodnymi zachętami i korzyściami.
Po ostatnim posiedzeniu rządu premier Donald Tusk doprecyzował, że armia powinna do 2027 roku osiągnąć zdolność przeszkolenia 100 tys. ochotników rocznie. – Już dziś jest tak, że osoby, które decydują się na miesięczne szkolenie, otrzymują wynagrodzenie w wysokości 6000 zł – przypomniał szef rządu. Zachętą ma być m.in. możliwość zdobycia prawa jazdy zawodowego, w tym na pojazdy ciężarowe.
Zapowiedzi premiera mają być odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi oraz konieczność budowania odporności państwa. Nie oznacza to jednak przywrócenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej.
Sondaż: Ponad połowa Polaków nie jest skłonna wziąć udziału w dobrowolnych szkoleniach wojskowych
„Czy byłby Pan gotów/byłaby Pani gotowa skorzystać z takiego szkolenia?” – takie pytanie zadano uczestnikom badania przeprowadzonego przez firmę badawczą Opinia24 na zlecenie RMF FM.
Badania pokazują, że z dobrowolnego szkolenia wojskowego gotowych byłoby skorzystać 35 proc. respondentów. 14 proc. ankietowanych byłoby „zdecydowanie” skłonnych, natomiast 21 proc. – „raczej” skłonnych.
Z kolei ponad połowa Polaków i Polek, bo 54 proc., ma odmienne zdanie. 33 proc. z nich jest „zdecydowanie” przeciwnego zdania, a 21 proc. – „raczej” przeciwnego.
Kto najchętniej weźmie udział w szkoleniach wojskowych?
18 proc. badanych mężczyzn „zdecydowanie” chciałoby skorzystać z oferowanego przez rząd szkolenia wojskowego, natomiast 23 proc. deklaruje, że „raczej” by z niego skorzystało. W przypadku kobiet „zdecydowanie” przekonanych do szkolenia jest 10 proc. respondentek.
Z sondażu dla RMF FM wynika, że najwięcej zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego znajduje się w grupie osób w wieku od 50 do 59 lat. „Zdecydowanie” i „raczej” odpowiedziało łącznie 38 proc. z nich.
15 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości „zdecydowanie” wzięłoby udział w szkoleniach wojskowych – wskazuje badanie. „Zdecydowanie” za szkoleniem wojskowym opowiada się 21 proc. osób wspierających Koalicję Obywatelską.
Najwyższy odsetek chętnych do uczestnictwa w dobrowolnych szkoleniach wojskowych występuje wśród zwolenników Trzeciej Drogi – 15 proc. z nich zadeklarowało „zdecydowanie” chęć, a 35 proc. „raczej” tak.
Metodologia badania
Sondaż został przeprowadzony według autorskiej metodologii przez firmę badawczą Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1000 osób w dniach 17-21 marca. Użyto techniki wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) oraz wywiadów internetowych. W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.