Agencja Reuters, powołując się na wiele źródeł znających sytuację, ujawniła, że Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie części z około 300 miliardów dolarów zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych na odbudowę Ukrainy. Niemniej jednak Moskwa zażądałaby, aby część tych funduszy została przydzielona na terytoria znajdujące się pod kontrolą Rosji.
/ AFP
Jak podaje Reuters, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. państwa zachodnie zamroziły rosyjskie aktywa o wartości około 300–350 mld dolarów.
Czy Rosja zgodzi się przeznaczyć środki na odbudowę Ukrainy? „Ta koncepcja nie była wcześniej wspominana”
Potencjalne wykorzystanie tych aktywów mogłoby być częścią potencjalnego porozumienia pokojowego na Ukrainie , tematu, który przedstawiciele USA i Rosji zaczęli poruszać w Arabii Saudyjskiej w tym tygodniu. Nadal jednak nie jest jasne, czy dyskusja na temat zamrożonych aktywów była punktem negocjacji w Rijadzie.
„Pomysł, że Rosja może zgodzić się na wykorzystanie zamrożonych funduszy na odbudowę Ukrainy , nie był wcześniej zgłaszany i może rzucić światło na rodzaj kompromisu, jaki Rosja byłaby skłonna rozważyć” – stwierdził Reuters.
Reklama
Do tej pory Kreml przede wszystkim powtarzał swoje żądania wobec Kijowa, wśród których znalazły się m.in. wycofanie wojsk ukraińskich z regionów, do których prawa rości sobie Rosja, i utrudnianie potencjalnego członkostwa Ukrainy w NATO.
Jak zauważa agencja Reuters, w 2023 r. grupa G7 ogłosiła, że rosyjskie aktywa państwowe pozostaną zamrożone, dopóki Rosja nie zrekompensuje szkód wyrządzonych Ukrainie.
Oleg Kuzmin, analityk banku Renaissance Capital, cytowany przez agencję Reuters, zauważył, że rozbieżności między USA i Europą, które nadzorują większość aktywów, skomplikowały proces odmrożenia.
„Wymagałoby to, aby strona europejska w pełni podzielała obecne stanowisko USA, skoncentrowane na dialogu z Rosją ” – stwierdził Kuźmin.
Rok wcześniej Bank Światowy szacował, że koszt odbudowy Ukrainy wyniesie około 500 miliardów dolarów.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News