Czechy są w pełni gotowe do przejścia na ropę z Zachodu w przypadku przerw w dostawach rosyjskiego surowca. Taką deklarację złożył szef tamtejszego rządu Petr Fiala. Następnie premier naszego południowego sąsiada chce dowiedzieć się od spółki Orlen Unipetrol, będącej właścicielem rafinerii w Czechach, kiedy zrezygnuje całkowicie z rosyjskiej ropy.
/JAN WOITAS / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP /AFP
Czeski premier poinformował, że zakończone zostały prace technologiczne nad zwiększeniem przepustowości rurociągów TAL (rurociąg Transalpejski z Triestu do Ingolstadt w Niemczech) i IKL (rurociąg Ingolstadt – Kralupy nad Wełtawą – Litvinov) pozwalające na pełną dywersyfikację dostaw ropy do Czech. Dostawy ropy naftowej z Zachodu mogą zostać w każdej chwili podjęte, jeżeli doszłoby do przerw w dostawach surowca przez rurociąg Przyjaźń. Na zachodniej trasie trwają już tylko testy i certyfikacja.
Reklama
Czesi odejdą od rosyjskiej ropy. Przejdą na surowiec z Zachodu
Tym samym po 60 latach uzależnienia od dostaw rurociągiem Przyjaźń Republika Czeska jest na dobrej drodze do całkowitego odejścia od dostaw rosyjskiej ropy, co chce osiągnąć w połowie 2025 r. Przepustowość zachodnich rurociągów osiągnie do ośmiu milionów ton ropy rocznie, co w pełni pokryje zapotrzebowanie dwóch rafinerii w Czechach, które należą do spółki Orlen Unipetrol.
Spółka w pełni kontrolowana przez Orlen już w 2024 roku deklarowała, że technicznie jest w stanie przerabiać ropę różniącą się od tej z Rosji. Teraz czeka tylko na ostateczne potwierdzenie, że rurociąg z Zachodu jest gotowy do pracy. Wówczas Orlen Unipetrol rozpocznie administracyjny proces przejścia na nowe mieszanki ropy.
„Oczekujemy, że proces ten zostanie zakończony do końca pierwszej połowy tego roku” – dodał cytowany przez agencję CTK dyrektor Grupy Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
Czeski rząd podjął decyzję o realizacji projektu TAL-PLUS, tj. o zwiększeniu zdolności przesyłowych istniejącego wcześniej rurociągu, w listopadzie 2022 r. po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Inwestycja objęła modernizację ponad dziesięciu miejsc rurociągu – zainstalowano 20 pomp, 12 silników elektrycznych i nowych przepływomierzy.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News