W ubiegłym roku w województwie podkarpackim złożono o 16 proc. więcej wniosków dotyczących wydania lub przedłużenia zezwolenia na pracę dla cudzoziemców niż w 2023 r. Najczęściej dotyczyły zatrudnienia obywateli Kolumbii – informuje rzecznik prasowy wojewody.
Cudzoziemcy na Podkarpaciu najczęściej znajdowali zatrudnienie, zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, Kim S Nelson)
W 2024 r. pracodawcy na Podkarpaciu złożyli niemal 5 tys. wniosków o wydanie lub przedłużenie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. To o 800 więcej niż rok wcześniej. Najczęściej wnioski dotyczyły obywateli Kolumbii.
Zobacz także:
Prawie 2 tys. cudzoziemców w Kutnie. Przylatują z drugiego końca świata po pracę i bezpieczeństwo
Jak poinformował Bartosz Gubernat, rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego, średni czas rozpatrywania wniosku wynosił ok. 45 dni. – Z ogólnej liczby złożonych w ubiegłym roku 4965 wniosków wojewoda wydała 4027 zezwoleń na pracę – dodał.
W 2024 r. wojewoda Teresa Kubas-Hul odmówiła wydania zezwolenia na pracę 427 razy, podczas gdy w 2023 r. takich decyzji było 293. Najczęściej wynikały z podejrzeń, że wnioski były składane dla pozoru lub zezwolenie mogło być wykorzystane w innym celu niż praca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Znany ekonomista nie ma wątpliwości. "Cud gospodarczy w Polsce"
Branże i zawody
Cudzoziemcy na Podkarpaciu najczęściej znajdowali zatrudnienie w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz hotelarstwie i gastronomii. Wśród zawodów dominowali robotnicy przemysłowi, rzemieślnicy oraz operatorzy i monterzy maszyn. Dużą grupę stanowili także pracownicy wykonujący proste prace oraz sprzedawcy.
Zobacz także:
Politico: Polska była jednym z najbardziej homogenicznych etnicznie krajów na świecie. Tak już nie jest
Pracodawcy z regionu najchętniej zatrudniali obywateli Kolumbii, składając 1547 wniosków o zezwolenie na pracę dla osób z tego kraju. Licznie reprezentowani byli także obywatele Indii, Nepalu i Filipin.
Na koniec listopada 2024 roku stopa bezrobocia na Podkarpaciu wynosiła 8,4 proc., najwięcej wśród wszystkich województw (dla całego kraju 5,0 proc.).
Zobacz także:
Polski biznes alarmuje ws. polityki migracyjnej rządu Tuska. "Wszystko utrudnił"
Sytuacja na podkarpackim rynku pracy jest kolejnym dowodem, że Polska staje się coraz atrakcyjniejsza dla migrantów zarobkowych z Ameryki Południowej. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w 2023 r. największy roczny przyrost w grupie pracujących w Polsce cudzoziemców zanotowali Kolumbijczycy (215 proc.), Nepalczycy (110 proc.) i Argentyńczycy (75 proc.). Dla porównania – wzrost liczby Ukraińców w Polsce w 2023 r. stanowił niecałe 2 proc.