Pogoda długoterminowa do świąt Bożego Narodzenia: Prognoza temperatury i opadu na 5 tygodni

Czas do Bożego Narodzenia liczymy już w tygodniach. Jakiej pogody możemy się spodziewać przed świętami? IMGW udostępniło prognozę długoterminową.
Pogoda długoterminowa do świąt Bożego Narodzenia: Prognoza temperatury i opadu na 5 tygodni - INFBusiness

IMGW udostępniło prognozę długoterminową na 5 tygodni

Foto: Adobe Stock

IMGW podkreśla, że pogoda długoterminowa powinna być traktowana orientacyjnie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko nagłych zjawisk meteorologicznych, których nie da się przewidzieć. 

Używane pojęcia „w normie”, „poniżej normy” oraz „powyżej normy” odnoszą się do wartości z normy wieloletniej (za okres od 1991 do 2020 roku). Średnia tygodniowa temperatura lub suma opadów z tych lat jest sortowana od najniższej do najwyższej, po czym 10 najwyższych wartości określa się jako „powyżej normy”, 10 najniższych – „poniżej normy”, a 10 środkowych jako „w normie”.

Prognoza pogody długoterminowej na 5 tygodni

Na udostępnionej przez IMGW na portalu X grafice można zauważyć, że 47. tydzień tego roku (od 18 do 24 listopada) pod względem średniej temperatury będzie w całym kraju w normie. Z kolei suma opadów na całym obszarze kraju znajdzie się powyżej normy, co wskazuje na tydzień mokry.

W 48. tygodniu roku (od 25 listopada do 1 grudnia) średnia temperatura wyniesie powyżej normy miejscowo na północy i południu, na pozostałym obszarze kraju pozostanie w normie. Natomiast na terenie całego kraju suma opadów znajdzie się powyżej normy.

Średnia temperatura w 49. tygodniu roku (od 2 do 8 grudnia) będzie w normie na terenie całego kraju, natomiast suma opadów powyżej normy na przeważającym jego obszarze (północny zachód oraz północny wschód pozostaną w normie).

50. tydzień roku (od 9 do 15 grudnia) to średnia temperatura powyżej normy na północy oraz poniżej normy w centrum. Suma opadów będzie powyżej normy na południu oraz północnym wschodzie.

W czasie tuż przed Bożym Narodzeniem (51. tydzień roku – od 16 do 22 grudnia) średnia temperatura będzie się kształtować powyżej normy w centrum, na południu, południowym wschodzie, północy i północnym zachodzie. Suma opadów może być większa od normy w rejonie podgórskim, na północy, południowym zachodzie oraz południowym wschodzie.

Pogoda od 18 do 24 listopada

Na stronie IMGW-PIB CMM udostępniono bardziej szczegółowe dane. Od 18 do 24 listopada anomalia średniej temperatury względem lat 1991–2020 wyniesie maksymalnie 1,6 stopnia powyżej normy na północy kraju oraz 1 stopień poniżej normy w rejonach podgórskich. Średnia temperatura maksymalna może natomiast wynieść od 2 stopni w rejonach podgórskich do 6 stopni na południowym zachodzie i wschodzie, na północy i północnym zachodzie. Średnia minimalna temperatura to od -2 stopni w rejonach podgórskich, 1–2 stopnie na przeważającym obszarze kraju, do 3 na północnym zachodzie i 4 na północy.

Prognoza od 25 listopada do 1 grudnia

Od 25 listopada do 1 grudnia 1,4 stopnia powyżej normy wynieść może średnia temperatura na północy, natomiast 1 stopień poniżej normy odnotowany może zostać na południu, w rejonach podgórskich. Maksymalna średnia temperatura wyniesie od 1 stopnia we wspomnianym rejonie do 5 stopni na północy kraju. Średnia minimalna temperatura to z kolei -3 w rejonach podgórskich, -1 na północnym wschodzie, od 0 do 1 stopnia we wschodniej części kraju oraz do 2 stopni na północnym zachodzie i północy.

Prognoza pogody od 2 do 8 grudnia

Od 2 do 8 grudnia anomalie średniej temperatury wyniosą maksymalnie 1,7 stopnia powyżej normy na północy oraz 0,7 stopnia poniżej normy w rejonach podgórskich. Tam również będzie najchłodniej – średnia maksymalna temperatura wyniesie tam 0 stopni, minimalna natomiast – -4 stopnie. Najcieplej będzie w zachodniej części kraju – średnio 4 stopnie, najzimniej natomiast na wschodzie – średnio 0 stopni.

Prognoza anomalii od 9 do 15 grudnia

W tygodniu od 9 do 15 grudnia na północy anomalia średniej temperatury wyniesie 1,8 stopnia powyżej normy, poniżej normy – -0,3 stopnia – na południu. Średnia temperatura maksymalna wyniesie od 0 stopni w rejonie podgórskim do 4 na zachodzie, północnym zachodzie i północy. Średnia minimalna temperatura wynieść może natomiast od -4 stopni w rejonach podgórskich, -1 na wschodzie, do 2 stopni na północy i północnym zachodzie.

Pogoda w tygodniu przed świętami

W tygodniu przed świętami anomalia średniej temperatury na północy kraju wyniesie aż 2,7 stopnia powyżej normy z lat ubiegłych. Średnia maksymalna temperatura wyniesie od 0 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie do 4 stopni na północnym zachodzie, północy i południowym zachodzie. Przewidywana średnia minimalna temperatura to natomiast od -3 stopni w rejonie podgórskim, -1 na północnym wschodzie, do 3 na północy i północnym zachodzie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *