W czasach PRL-u dostępność produktów spożywczych była ograniczona, a asortyment napojów znacznie różnił się od dzisiejszego. Niektóre z nich jednak zapisały się w pamięci wielu Polaków jako smaki dzieciństwa. Oranżada w proszku, którą rozpuszczano w wodzie, lemoniada i Polo Cocta to tylko niektóre z napojów, które były powszechnie dostępne. Nie można zapomnieć o wodzie gazowanej z saturatorów. Popularna była też cytroneta (znana też jako cytrynada), która wspaniale orzeźwiała. Napoje, które królowały w czasach PRL-u, nadal budzą sentyment i przywołują wspomnienia z tamtych czasów. Niektóre z nich możecie zrobić samodzielnie w domu, choćby cytronetę.
Jak zrobić domową cytronetę? Prosty przepis
Bez trudu przygotujecie tę orzeźwiającą lemoniadę w wersji gazowanej, która będzie smakować jak za dawnych lat. Taki napój jest naprawdę pyszny, a do tego świetnie gasi pragnienie.
Przepis: Domowa cytroneta
Ten domowy napój smakuje tak, jak kultowa cytroneta z PRL-u
KategoriaNapójRodzaj kuchniTradycyjnaCzas przygotowania5 min.Liczba porcji1
Składniki
- 1 duża cytryna
- 1/3 łyżeczki kwasku cytrynowego
- 1/2 l zimnej wody gazowanej
- 150 ml wody niegazowanej
- 15 dag cukru
Sposób przygotowania
- Przygotowanie cytrynyNajpierw porządnie umyjcie cytrynę, a następnie obierzcie ją ze skórki. Wyciśnijcie też sok z cytryny.
- Połączenie składnikówZagotujcie wodę niegazowaną z cukrem, kwaskiem cytrynowym i skórką cytryny. Następnie zdejmijcie taki syrop z palnika, przestudźcie i dodajcie do niego sok z cytryny. Gdy napój całkowicie ostygnie – dodajcie zimną wodę gazowaną.
Domową cytronetę możecie przygotować też w wersji niegazowanej. Wtedy zamiast wody gazowanej dolejcie na koniec po prostu zimną wodę „bez bąbelków”. Jeśli chcecie nieco urozmaicić ten napój, możecie dodać do niego na przykład świeżą miętę.
Inne napoje z czasów PRL-u
W czasach PRL-u, kiedy wybór produktów w sklepach był naprawdę bardzo mały, Polacy często samodzielnie w domu przygotowywali różne napoje. Ludzie chętnie sięgali wtedy po różnego rodzaju kompoty, które często były dosładzane cukrem i przyprawiane odrobiną cynamonu. Prym wiodła też czerwona herbata – Polacy pili ją litrami. Nic dziwnego, ponieważ napój ten wspomaga odchudzanie i opóźnia starzenie. Niezwykle popularna była też kawa zbożowa – dla wielu osób to wspomnienie poranków z czasów naszego dzieciństwa. Sięgano wtedy też po kwas chlebowy, czyli napój przygotowywany z żytniego zakwasu, wody i przypraw. Popularny był także podpiwek – napój podobny do piwa, ale zawierający nie więcej niż 2 procent alkoholu.