Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska planuje złożyć rezygnację ze sprawowanej funkcji. Informację tę potwierdza w komunikacie Polska 2050.
Agnieszka Buczyńska
Agnieszka Buczyńska, która z ramienia Polski 2050 sprawowała funkcję szefowej resortu społeczeństwa obywatelskiego odchodzi z rządu, ale ma zamiar wrócić do aktywności zawodowej. Decyzję o rezygnacji z dalszej pracy w rządzie miała podjąć „z powodów osobistych”. Formalny wniosek o dymisję ze sprawowanej funkcji w rządzie Buczyńska ma złożyć w przyszłym tygodniu. Zamierza teraz skupić się teraz na pracy parlamentarnej.
Adriana Porowska następczynią Agnieszki Buczyńskiej w resorcie społeczeństwa obywatelskiego
Resortem ds. społeczeństwa obywatelskiego pokierować ma aktualna wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska.
Porowska od lat pracuje z osobami wykluczonymi, w tym m.in. z osobami znajdującymi się w kryzysie bezdomności. Jest prezeską Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej i doradcą lidera Polski 2050, marszałka Sejmu Szymona Hołowni w zakresie polityki społecznej. W stołecznym ratuszu odpowiada za sprawy społeczne, komunikację społeczną oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Powołanie nowej szefowej resortu społeczeństwa obywatelskiego ma zostać dokonane w przyszłym tygodniu.
Informację o rezygnacji Buczyńskiej potwierdziło w komunikacie biuro prasowe Polski 2050. „Decyzją Marszałka Szymona Hołowni, Adriana Porowska zastąpi Agnieszkę Buczyńską na stanowisku Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Decyzja Agnieszki o rezygnacji ze stanowiska podyktowana jest problemami zdrowotnymi i wiemy, że nie była ona dla niej łatwa. Dziękujemy Agnieszce za ogromny wkład w rozwój trzeciego sektora i życzymy jej szybkiego powrotu do zdrowia oraz sukcesów w pracy parlamentarnej” – czytamy w oświadczeniu partii.
Czym się zajmuje Ministerstwo ds. Społeczeństwa Obywatelskiego?
Stanowisko ministra społeczeństwa obywatelskiego utworzył premier Donald Tusk.
Rozporządzenie w sprawie zakresu działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego stanowi, że resort ten zajmuje się przeprowadzaniem analiz i oceną skuteczności rozwiązań w zakresie społeczeństwa obywatelskiego; opracowywaniem kierunków działań na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczeństwa obywatelskiego; wspieraniem inicjatyw obywatelskich; monitorowaniem i upowszechnianiem dobrych praktyk w zakresie społeczeństwa obywatelskiego; opracowywaniem i opiniowaniem projektów aktów prawnych oraz innych dokumentów rządowych dotyczących społeczeństwa obywatelskiego; wykonywaniem innych zadań zleconych przez Radę Ministrów lub prezesa Rady Ministrów.