Zmiana czasu na zimowy zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo wieczory będą się zaczynały znacznie wcześniej. Kiedy przestawiamy zegarki?
Czy w ten weekend zmieniamy czas?
Aktualnie słońce wstaje około godziny 7. Wiele osób poranną podróż do pracy czy szkoły odbywa więc, kiedy jest jeszcze ciemno. To się jednak niedługo zmieni, ponieważ przestawimy zegarki na czas zimowy. Wówczas wieczory będą dłuższe, ale rano szybciej zrobi się jasno. Czy to już dzisiejszej nocy przestawiamy zegarki?
Kiedy zmiana czasu na zimowy 2024?
Na zmianę czasu na zimowy trzeba jeszcze chwilę poczekać. Choć słońce zachodzi coraz wcześniej, do naprawdę długich wieczorów mamy jeszcze dwa tygodnie. Czas letni środkowoeuropejski przestaniemy stosować w ostatni weekend października. Zmiana czasu na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października, a właściwie w niedzielę 27 października.
Zmiana czasu na zimowy: Jak przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na zimowy pozwala nam pospać godzinę dłużej. W niedzielę 27 października cofamy zegarki o godzinę – z 3:00 na 2:00. Dokładną godzinę odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026. W par. 2 ust. 2 możemy przeczytać, że „odwołanie czasu letniego środkowoeuropejskiego polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3 minut 00 tego czasu na godzinę 2 minut 00, która będzie godziną początkową czasu środkowoeuropejskiego”.
Czas zimowy będzie obowiązywał aż do ostatniego weekendu marca 2025 roku. Powrót do stosowania czasu letniego środkowoeuropejskiego nastąpi w niedzielę 30 marca.
Do kiedy będzie trwała zmiana czasu?
Przez zmiany czasu i coroczne odwoływanie oraz wprowadzanie czasu letniego środkowoeuropejskiego niektórzy ludzie mierzą się z problemami zdrowotnymi. Dwa razy w roku musimy zmienić rytm życia. Choć przestawienie zegarka o godzinę nie wydaje się dużą zmianą, to jednak wpływa na organizm. Wcześniej takie zmiany były motywowane na przykład oszczędnością energii, ale w dzisiejszych czasach nie jest ona już znaczna. Dlatego też w Unii Europejskiej pojawiły się głosy, by z tego zrezygnować. Niestety pojawiające się po drodze przeszkody, jak na przykład pandemia, sprawiły, że temat ucichł i nie wiadomo, kiedy miałoby nastąpić odejście od zmiany czasu. W Polsce rozporządzenie Rady Ministrów wskazuje, że daty wprowadzenia i odwołania czasu letniego są ustalone co najmniej do 2026 roku.