Będzie się opłacało zatrudniać terytorialsów i rezerwistów. MON przygotuje zachęty

Ministerstwo Obrony Narodowej chce wprowadzić zachęty dla pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej (OT) i aktywnej rezerwy (AR) – podano w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Będzie się opłacało zatrudniać terytorialsów i rezerwistów. MON przygotuje zachęty

fot. Simona Supino / / FORUM

O tym, że rząd będzie pracować nad regulacjami, które mają dotyczyć wzmocnienia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), mówił w piątek w Nowej Soli premier Donald Tusk podczas kolejnego posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego. "Już nikt nie będzie w Polsce debatował o tym, czy WOT jest potrzebny, czy nie, bo najlepiej się udowadnia, czy ktoś jest potrzebny w czasie takich sytuacji, jak ta" – zaznaczył szef rządu.

Informacja o projekcie nowelizacji niektórych ustaw "w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy" ukazała się w piątek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

"Celem projektu jest zachęcenie pracodawców do zatrudniania żołnierzy obrony terytorialnej i aktywnej rezerwy, przez wprowadzenie preferencji podatkowych, preferencji przy ubieganiu się przez takiego przedsiębiorcę o udzielenie zamówienia publicznego oraz zastąpienie odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym" – czytamy w informacji o przyczynach i potrzebie rozwiązań planowanych w projekcie.

Zasadnicza zmiana ma polegać m.in. na zastąpieniu odprawy wypłacanej pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej – świadczeniem początkowym. Obecnie pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia. Obliczone jest ono według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby.

"Celem regulacji jest podniesienie atrakcyjności terytorialnej służby wojskowej, zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz zmniejszenie obciążeń dla pracodawców" – wyjaśniono w piątkowej informacji Rady Ministrów.

Ponadto projekt zakłada wprowadzenie preferencji dla przedsiębiorców ubiegających się udzielenie zamówienia publicznego, którzy przy wykonywaniu tego zlecenia będą zatrudniać pracowników, którzy są jednocześnie żołnierzami WOT i żołnierzami aktywnej rezerwy.

Dodatkowo nowelizacja ma wprowadzić preferencje podatkowe dla przedsiębiorców (osób fizycznych i prawnych) zatrudniających pracowników, którzy są jednocześnie żołnierzami obrony terytorialnej i żołnierzami aktywnej rezerwy.

Planowany termin przyjęcia przez rząd projektu, za który odpowiada wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, to IV kwartał 2024 r.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Jest to jeden z pięciu rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Zaliczają się do nich również Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna oraz Wojska Specjalne. (PAP)

tus/ asa/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *