Według analityków z projektu EastFruit, Egipt był głównym dostawcą słodkich ziemniaków, które w ubiegłym roku trafiły na polski rynek. Z wyliczeń ekspertów platformy analitycznej wynika, że tylko w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowaliśmy ponad dwukrotny wzrost importu tego produktu na nasz rynek. Egipt, będący najludniejszym krajem Bliskiego Wschodu i największą gospodarką Afryki Północnej, najprawdopodobniej jeszcze bardziej wzmocni swoją pozycję w tym rynku.
/123RF/PICSEL
Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wynika, że to warzywa i owoce były najczęściej eksportowanymi towarami z Egiptu w 2023 r. Suma eksportu warzyw i owoców z Egiptu wyniosła wówczas 4,7 mld dol. Na polski rynek trafiło 1,89 proc. tych produktów.
Egipt głównym dostawcą słodkich ziemniaków dla Polski. Znaczny wzrost importu
EastFruit to platforma informacyjno-analityczna, która w swoich działaniach skupia się na tym, co się dzieje na rynku owocowo-warzywnym w Europie Wschodniej, Kaukazie i Europie Środkowej. Z opublikowanego kilka dni temu raportu wynika, że Egipt był głównym dostawcą słodkich ziemniaków do Polski w 2023 r. W tym czasie na nasz rynek trafiło bezpośrednio 2,8 tys. ton słodkich ziemniaków od egipskich eksporterów.
Reklama
W porównaniu do analogicznego okresu 2022 r. oznacza to wzrost o jedną trzecią. Czy w tym roku również padnie rekord? Takiego scenariusza nie należy wykluczać. Jak czytamy w raporcie, w pierwszym półroczu 2023 r. import słodkich ziemniaków z Egiptu do Polski osiągnął rekordowe 940 ton.
Polska jest w czołówce importerów słodkich ziemniaków
„Polska jest już piętnastym największym importerem słodkich ziemniaków na świecie. Co więcej, biorąc pod uwagę fakt, że wiele krajów z czołówki listy importuje ten produkt w celu reeksportu, pozycja Polski w światowym rankingu konsumentów słodkich ziemniaków jest jeszcze bardziej znacząca” – podkreślił cytowany w raporcie Jewhen Kuzin, analityk rynku owoców i warzyw.
„W ciągu ostatnich pięciu lat Polska zwiększyła import tego produktu ponad dwukrotnie, a tempo wzrostu dorównuje jedynie USA, które wykorzystują znaczną część importu w celu reeksportu” – dodał ekspert. Zdaniem analityka, import słodkich ziemniaków w najbliższych latach będzie rósł.
Z raportu wynika, że na polskim rynek dostarczane są również produkty z Niemiec i Holandii, które wcześniej trafiają w na tamtejsze rynki z Hiszpanii, USA i Egiptu. Dodano, że w ostatnich latach Europa Wschodnia zdobyła miano jednego z najbardziej atrakcyjnych rynków eksportu słodkich ziemniaków. Produkt ten w coraz większych ilościach trafia nie tylko do Polski, lecz również m.in. do Rumunii, Czech i Słowacji.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News