Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek, którego zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i problemów w załatwianiu codziennych spraw urzędowych. W tym roku aż trzy miliony Polaków będą musiały wymienić swoje dowody osobiste – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Nawet 3 mln Polaków musi wymienić w tym roku swój dowód osobisty (Adobe Stock, PAWEL_KACPEREK)
Posiadanie ważnego dowodu osobistego to obowiązek, którego nieprzestrzeganie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, zarówno prawnymi, jak i codziennymi. Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że w tym roku ponad trzy miliony Polaków będzie musiało wyrobić nowy dowód osobisty. Liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony, a pozostałe przypadki dotyczą osób, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Skąd Kościół ma pieniądze? Ksiądz szczegółowo wylicza
Jak przypomina „DGP”, polskie prawo nakłada na każdego obywatela, który ukończył 18 lat, obowiązek posiadania ważnego dowodu osobistego. Milena Hęglewicz, radca prawny w kancelarii Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka S.K.A., w rozmowie z gazetą wyjaśnia, że dokument ten jest niezbędny do potwierdzenia tożsamości oraz obywatelstwa, a także do korzystania z praw publicznych.
Przypomina również, że obowiązek ten wynika z Ustawy o dowodach osobistych z 2010 roku, która nakłada na obywateli obowiązek wymiany dowodu przed upływem jego ważności oraz zgłoszenia jego utraty, zniszczenia lub uszkodzenia.
Nawet 5 tys. zł kary
Konsekwencje posiadania nieważnego dowodu mogą być bardzo poważne. Zgodnie z art. 79 Ustawy o dowodach osobistych, uchylanie się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego może skutkować karą grzywny, a nawet ograniczeniem wolności.
Maksymalna kara pieniężna wynosi 5 tysięcy złotych. Hęglewicz zaznacza, że uchylanie się od tego obowiązku musi być wynikiem świadomego działania, a nie wynikać z przyczyn niezależnych od danej osoby, jak na przykład choroba.
Zobacz także:
ZUS przekazał dobre wieści. Chodzi o ważny wskaźnik
Jak podaje „DGP”, brak ważnego dowodu osobistego to nie tylko problemy prawne. Osoby, które nie posiadają tego dokumentu, mogą napotkać trudności w załatwianiu wielu spraw urzędowych i finansowych. Milena Hęglewicz przypomina, że bez ważnego dowodu osobistego nie będzie możliwe zaktualizowanie danych w instytucjach takich jak ZUS, KRUS, Urząd Skarbowy czy inne rejestry, co może prowadzić do dodatkowych problemów.
Jak złożyć wniosek o dowód osobisty?
Wniosek o dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Aby to zrobić, należy przygotować kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w formacie 35 × 45 mm, które spełnia wszystkie wymagania. Następnie urzędnik przygotuje wniosek w systemie na podstawie danych, które zostaną, i danych z rejestru PESEL.
W dobie cyfryzacji, składanie wniosku o dowód osobisty przez internet jest bardzo wygodne. Aby tego dokonać, potrzebny jest profil zaufany lub kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego. Jednak jeśli składasz wniosek przez internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu – czytamy. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym.
Zobacz także:
Polacy wsadzeni na kredytową karuzelę. Pomysły PiS i rządu Tuska nakręcają popyt
Tak należy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty:
- Zaloguj się na platformie ePUAP lub innej stronie rządowej umożliwiającej składanie wniosków.
- Wybierz usługę „Złóż wniosek o dowód osobisty”.
- Wypełnij formularz online, podając swoje dane osobowe, powód wydawania nowego dowodu i dołączając aktualne zdjęcie w odpowiednim formacie.
- Wybierz dowolny urząd, w którym w ciągu 30 dni dokończysz składanie wniosku, czyli złożysz odciski palców i podpis. Dane te zostaną zamieszczone w twoim dowodzie. W tym urzędzie odbierzesz też gotowy dowód (w ciągu 30 dni od uzupełnienia wniosku w urzędzie).
- Zaznacz, czy chcesz mieć podpis osobisty.
- Podpisz wniosek za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego.
- Wyślij wniosek.
Nowy dowód osobisty jest zazwyczaj gotowy do odbioru po około 30 dniach od złożenia wniosku. Można go odebrać osobiście w urzędzie, do którego przesłano wniosek.