Studenci krakowskiej ASP w hucie. „Widowiskowe walcowanie”

Cywilizacja wciąż bazuje na stali, a ta – choć wydaje się dawno „oswojonym” materiałem, ma wiele nieoczywistych zastosowań. Także tych z pogranicza przemysłu i sztuki – m.in. dlatego ArcelorMittal Poland (polska część światowego koncernu hutniczego) rozpoczął współpracę z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Na początek, kilkudziesięciu studentów – przyszłych projektantów wzornictwa przemysłowego – mogło z bliska przyjrzeć się, jak to określono – „widowiskowemu walcowaniu na gorąco” czy cynkowaniu blachy. Zdjęcie

Walcownia gorąca blach w daanwej Hucie Sendzimira (wcześniej Hucie Lenina) w Krakowie /Marek Lasyk  /Reporter

Walcownia gorąca blach w daanwej Hucie Sendzimira (wcześniej Hucie Lenina) w Krakowie /Marek Lasyk /Reporter Reklama

„ArcelorMittal Poland rozpoczął współpracę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzięki temu studenci Wydziału Form Przemysłowych, czyli przyszli projektanci wzornictwa przemysłowego (industrial designerzy) mogą poznawać procesy produkcyjne, właściwości stali i jej zastosowania” – informuje krakowska huta należąca do koncernu (ArcelorMittal jest jeszcze właścicielem m.in. dawnej huty Katowice w Dąbrowie Górniczej). W pierwszym semestrze blisko 40 studentów odwiedziło krakowskie walcownie: zimną i gorącą.

Przyszli projektanci-designerzy, mogli z bliska przyglądać się procesowi walcowania na gorąco oraz cynkowania blach. „Młodzi adepci sztuki mieli okazję zobaczyć cynkowanie blachy i szczególnie widowiskowe walcowanie na gorąco” – informują służby prasowe krakowskiej huty należącej do ArcellorMittal Poland (danwej Huty Sendzimira, wcześniej Huty im. Lenina).

Reklama

– Chcieliśmy pokazać studentom, że stal jest cennym surowcem w otaczającym nas świecie i niezwykle wdzięcznym materiałem do projektowania produktów. Niewielu twórców docenia jej uniwersalność i właściwości, a szkoda, ponieważ stal to materiał w 100 proc. nadający się do recyklingu i mający wiele nieoczywistych zastosowań – podkreślił cytowany w komunikacie ArcelorMittal Poland Michał Bogusz, asystent w Katedrze Podstaw Projektowania na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Zakłady huty gwarantują prawdziwe „widowisko”

Warto wiedzieć, że nowa walcownia gorąca blach, uruchomiona w roku 2007 kosztem 1,2 mld zł i rozbudowana w roku 2016 nadal pozostaje najnowocześniejszą walcownią w Europie. Modernizacja walcowni gorącej była planowana w Hucie Sendzimira jeszcze w czasie, gdy krakowska huta była przedsiębiorstwem państwowym. Walcownia gorąca jest jednym z najważniejszych zakładów huty – modernizacja „gorącej” miała być zwieńczeniem procesu unowocześniania huty – ostatecznie prawie dwie dekady temu zdecydowano się na budowę nowej walcowni.

Studenci krakowskiej ASP podczas zajęć na terenie huty mogli szczególnie dużo usłyszeć o „drugim życiu stali”, czyli o przeróbce złomu. ArcelorMittal nieprzypadkowo postawił na złom, planując zajęcia z przyszłymi artystami-projektantami.

Zdjęcie

Studenci krakowskiej ASP w dawnej Hucie Sendzmira (fot. ArcelorMittal) /

Studenci krakowskiej ASP w dawnej Hucie Sendzmira (fot. ArcelorMittal) /

„Znaczenie złomu będzie stale rosnąć, bo to nie tylko świetny materiał np. do tworzenia stalowych dzieł sztuki, ale i fundament trwającej transformacji przemysłu – dekarbonizacji, która w dużej mierze będzie się opierała na przetwarzaniu złomu w piecach elektrycznych” – przekonywali przyszłych designerów przemysłu pracownicy ArcelorMittal Recykling Polska.

Hutniczy koncern i krakowska ASP zapewniają, że zajęcia dla przyszłych projektantów przemysłu będą się odbywać w krakowskiej hucie w kolejnych semestrach.

Nie tylko studenci Akademii Sztuk Pięknych bywają zainteresowani oglądaniem z bliska hutniczych procesów. W krakowskiej hucie organizowane są kilkudniowe wydarzenia „Zajrzyj do huty”, podczas których, po uprzednich zapisach, można zwiedzać wybrane, działające zakłady dawnego kombinatu Huta im. Lenina (dzisiaj krakowski oddział ArcelorMittal Poland).  Wstęp jest tylko w długich spodniach i solidnym obuwiu, a na miejscu fartuchy i kaski. I jeszcze mały szczegół związany z ew. biznesowym szpiegostwem – zwiedzający mają zakaz fotografowania.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Urzędnicy we Włocławku będą pracować krócej Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *