Przedsiębiorca parkujący służbowy samochód pod domem nie może odliczyć całego podatku VAT z tytułu kosztów ponoszonych w związku z zakupem i użytkowaniem pojazdu, zdecydowała skarbówka. Najnowsza indywidualna interpretacja podatkowa nie pozostawia złudzeń.
Programista prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w swoim domu rozszerzył zakres świadczonych usług informatycznych o wynajem samochodów na uroczystości ślubne. Przedsiębiorca deklaruje prowadzenie wszystkich niezbędnych rejestrów, aby skorzystać z możliwości odliczenia całego podatku VAT kosztów związanych z tą gałęzią swojej działalności. Właściciel JDG złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, która zweryfikuje poprawność jego stanowiska – podaje "Gazeta Wyborcza", powołując się na indywidualną interpretację podatkową z dnia 30 lipca br. (sygn. 0113-KDIPT13.4012.396.2024.2.OS).
Z użytkowaniem samochodu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą wiążą się koszty – od samego zakupu pojazdu po tankowanie. Przy każdym zakupie do kwoty netto doliczany jest podatek VAT. Przy większości wydatków, które kwalifikuje się jako koszty uzyskania przychodu, przedsiębiorca ma prawo odliczyć pełną kwotę zapłaconego podatku VAT od sumy podatku VAT, która została zapłacona przez przedsiębiorcę z tytułu sprzedaży wytwarzanych produktów lub świadczonych usług.
ReklamaZobacz takżeWarte uwagi: Konto Firmowe Online w Santander Banku Polska: bezwarunkowe 0 zł za otwarcie i prowadzenie, z bonusami nawet do 2700 zł
Odliczenie VAT-u od samochodu
W przypadku kosztów związanych z samochodem odliczanie podatku od towarów i usług może przebiegać w dwóch wariantach. Warto podkreślić, że omawiając ten wątek, zakładamy, że przedsiębiorca jest zgłoszony do VAT.
Pełną kwotę podatku VAT mogą odliczyć ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują samochód wyłącznie do celów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wybór tej opcji jest związany z dodatkowymi obowiązkami, m.in. złożeniem deklaracji VAT-26, prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu oraz zainstalowaniem monitoringu rejestrującego przemieszczania pojazdu.
Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje samochód zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych to mówimy o tzw. użytku mieszanym. W tym przypadku przepisy podatkowe przewidują możliwość odliczenia 50 proc. kwoty podatku VAT kosztów poniesionych na zakup, utrzymanie i inne wydatki związane z pojazdem.
Parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania wyklucza odliczenie pełnego VAT-u
W omawianym przypadku programisty rozszerzającego działalność o wynajem samochodu na uroczytości ślubne organ podatkowy uznał, iż stanowisko przedstawione przez przedsiębiorcę we wniosku jest niepoprawne.
"Powodem takiej oceny jest parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania, będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez Pana lub członków Pana rodziny. Użycie tego samochodu w celach prywatnych nie wyklucza stwierdzenie, że posiada Pan drugi samochód niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, który wykorzystuje do celów prywatnych (…) Mimo, że zamierza prowadzić Pan ewidencję przebiegu pojazdu, to jednak parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania, powoduje bezpośrednią dostępność samochodu na Pana potrzeby prywatne i stwarza możliwości użycia go do celów prywatnych" – argumentuje w interpretacji podatkowej dyrektor KIS-u (Krajowej Informacji Skarbowej).
DF