Wiele osób stosuje się do powszechnej rady, aby solić jajecznicę na określonym etapie gotowania. Ale czy to naprawdę takie ważne? Ekspert wyjaśnia tę kwestię. Dowiedz się, kiedy należy dodać sól do jajecznicy.
Jajecznica to jedno z najpyszniejszych i najprostszych dań do przygotowania na śniadanie. Nie tylko jest smaczna, ale również odżywcza, ponieważ jajka są bogate w białko, witaminy i minerały. Możesz przygotować je na różne sposoby, dodając swoje ulubione składniki. Pomidory, ser, bekon lub szczypiorek to doskonałe dodatki. Podczas gdy jajka z dodatkami są same w sobie pyszne, solenie potrawy jest również istotną częścią przygotowywania jajecznicy.
Błędy w soleniu jajecznicy
Powszechnie uważa się, że jajecznicę należy solić dopiero po ugotowaniu – w przeciwnym razie nie będzie smakowała tak dobrze, jak powinna. Jednak to stwierdzenie okazuje się całkowicie fałszywe.
Marta Szumiata, technolog żywności i autorka bloga „Nauka na Talerzu”, rozwinęła w swoim artykule, kiedy jest właściwy moment na solenie jajecznicy. Jak wskazuje ekspert, przeprowadzono eksperyment, który jasno pokazuje, że żaden moment solenia jajecznicy nie wpływa negatywnie na jej konsystencję . W praktyce nie ma znaczenia, czy zrobimy to na początku, w trakcie czy po ugotowaniu jajek.
Jak wyjaśnia, czas dodania soli do jajek nie ma szczególnego znaczenia, więc jajecznicę można doprawić w dowolnym momencie.
Opinia eksperta na temat solenia jajecznicy przed gotowaniem
Skąd więc wzięło się przekonanie, że jajecznicę należy solić pod koniec gotowania? Ekspert wyjaśnia:
Sól służy jako bufor między białkami jaj, zapobiegając ich nadmiernemu łączeniu i tworzeniu ścisłych wiązań. Takie ścisłe wiązania powodują wydalanie większej ilości wody (a jajka składają się głównie z wody), co skutkuje twardszą jajecznicą. Dlatego lepiej mieć mniej i luźniejszych połączeń, wyjaśnia specjalista.
Dodaje jednak, że nie ma potrzeby martwić się, że jajecznica wyjdzie „sucha”, jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady. Zauważa nawet, że dodanie soli na samym początku procesu smażenia pozwala na jej skuteczniejsze rozpuszczenie niż posypanie jej tuż przed podaniem.