Czy jest wiek, w którym należałoby ograniczać lub przestać pić kawę? Jest na to naukowa odpowiedź. Okazuje się, że mała czarna nie tylko seniorom nie zaszkodzi, ale może przynieść konkretne korzyści.
Przekonanie, że osoby starsze powinny unikać kawy, należy traktować jako mit – podkreślają eksperci edukacyjnego programu „Kawa i Zdrowie”. Jak wskazują, powołując się m.in. na wykład dr n. med. Anny Barczak na temat wpływu kawy na zdrowie (wygłoszony w 2020 r. w trakcie „Forum Medycyny Rodzinnej – virtual meeting”), regularne picie kawy kofeinowej zwiększa zasoby poznawcze u osób starszych – poprawia zdolność odtwarzania informacji i pamięć wzrokowo-przestrzenną, korzystnie działa na czujność, koncentrację i nastrój, stymuluje aktywność motoryczną.
Kawa pomaga zachować sprawność umysłu
W jaki sposób kawa usprawnia działanie mózgu? Zawarte w niej stymulanty – kofeina, teobromina i teofilina – zwiększają wydzielanie neuroprzekaźników, dopaminy i noradrenaliny, mobilizujących organizm do działania. jak przypominają specjaliści, kawa nie tylko pobudza, ale i opóźnia zmęczenie. Jednocześnie udowodniono, że kawa może być istotnym elementem diety zapobiegającej chorobom otępiennym. Kawa minimalizuje ryzyko chorób Alzheimera i Parkinsona.
Kawa a serce i kości seniorów
Zgłaszający się do gabinetów kardiologicznych starsi pacjenci często zadają pytanie, czy mogą pić kawę. Obawiają się, że kawa podniesie im ciśnienie. Jak podkreśla cytowany w materiałach programu „Kawa i Zdrowie” prof. Artur Mamcarz, specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i kardiologii, nic bardziej mylnego, bo kawie i herbacie możemy mówić w kontekście wpływu hipotensyjnego, czyli obniżającego cieśninie skurczowe i rozkurczowe. Liczne badania pokazują, że picie 3-5 filiżanek kawy dziennie wpływa na obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Mitem jest również twierdzenie, że kawa wypłukuje wapń z kości. Nie potwierdziły tego żadne badania. Przy profilaktyce osteoporozy ważna jest jednak dieta bogata w wapń i witaminę D oraz odpowiednia dawka ruchu.
Kiedy seniorzy powinni uważać na kawę?
Wielu seniorów na stałe przyjmuje różne leki. Tu kluczowa jest zasada, aby lekarstwa zawsze popijać wodą. Kawa nie będzie tu dobrym rozwiązaniem (podobnie jak inne napoje typu herbata czy soki). Wszelkie wątpliwości związane z dietą warto skonsultować ze swoim lekarzem lub profesjonalnym dietetykiem.