Wakacje kredytowe 2024. Rząd przyjął projekty ustaw

Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy wydłużającej wakacje kredytowe do końca 2024 r. – To najważniejsza informacja dnia dla sporej grupy naszych rodaków – dodawał. 

Wakacje kredytowe 2024. Rząd przyjął projekty ustaw

fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

– [….] decyzja o przedłużeniu tego systemu, który pozwala tym, którzy wzięli kredyt i mają problemy ze spłaceniem z różnych powodów, daje możliwość wakacji, czyli odłożenia w czasie spłaty raty – OSR: poinformował Donald Tusk na zwołanej po posiedzeniu rządu konferencji prasowej. 

Dodał, że „zwiększyliśmy dostępność i rozmiary pomocy dla tych, którzy stracili pracę”. Jak mówił, „przygotowaliśmy rozszerzoną możliwość umorzenia części pomocy”. Chodzi także m.in. o rozszerzony zakres możliwości umorzenia części pomocy.

„Ta pomoc polega na tym, że państwo jest gotowe płacić ratę kredytową za tych, co znaleźli się w trudnej sytuacji. Muszą o tę pomoc wystąpić, potem powinni go spłacić w 200 ratach, ale jest możliwość umorzenia części tej pomocy” – stwierdził premier.

Szczegóły wakacji kredytowych 2024

Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale. Zwiększy się także wsparcie dla kredytobiorców.

Kupno mieszkania krok po kroku

Opłaty, formalności, dokumenty

Kupno mieszkania krok po kroku

Kupujesz mieszkanie, w szczególności pierwsze? Podpowiadamy jak to zrobić i z jakimi dodatkowymi opłatami musisz się liczyć. Dodatkowe koszty w największych polskich miastach mogą przekroczyć nawet 30 tys. zł. W tym e-booku znajdziecie informacje, na jakie opłaty trzeba się przygotować, jak zabrać się za kupno mieszkania, w jaki sposób skutecznie przeprowadzić transakcję oraz jakie stawki obowiązują obecnie na rynku pierwotnym i wtórnym.

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

  • Pobierz bezpłatnie
  • Kup

WyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

"Wprowadzone zostanie kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe, jeżeli wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł. Wymagany będzie także minimalny stosunek raty kredytu mieszkaniowego do dochodu. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku)" – napisano.

„Zeszliśmy z 35 proc. do 30 proc., aby objąć wakacjami większą grupę ludzi. Nie będzie ograniczeń w przypadku rodzin z trójką i więcej dzieci” – tłumaczył premier podczas konferencji prasowej.

Podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2 tys. zł do 3 tys. zł i wydłużony zostanie okres pomocy – z 36 miesięcy do 40 miesięcy.

Dłuższy będzie okres zwrotu wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144.

"Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom, maksymalna wysokość pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł" – napisano.

Rząd wprowadził też ułatwienia korzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK).

"O pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc." – napisano.

Zwiększy się także kwota dochodu, która umożliwia uzyskanie wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia.

"Ze wsparcia FWK będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał 2,5-krotności kryteriów, które określone są w ustawie o pomocy społecznej" – napisano.

W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego będzie to 1940 zł (dotychczas 1552 zł), a w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – 1500 zł (dotychczas 1200 zł), pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa.

Kiedy wakacje kredytowe "po nowemu" wejdą w życie?

Projekt zmienia dwie ustawy: o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny i znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej oraz o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 maja 2024 roku. 

Dzień wcześniej szef kancelarii premiera Jan Grabiec zapowiadał, że w projekcie znajdą się kryteria dotyczące zamożności, "zależące od środków, które pozostają w dyspozycji gospodarstwa domowego, gdy rada kredytu przekracza określony pułap". To pomoże tym, którzy odczuwają boleśnie wzrost rat – zaznaczył. Minister finansów Andrzej Domański podkreślał, że wakacje kredytowe nie obejmą wszystkich. "Intencją jest zapewnienie rozwiązań, które chronią kredytobiorców w sytuacji wciąż wysokich stóp procentowych, w szczególności osoby, które mają problemy ze spłatą kredytów w związku z tym, że stopy procentowe tak szybko w Polsce wzrosły" – tłumaczył minister finansów.

OSR: Rozszerzenie pomocy z FWK nie wiąże się z koniecznością jego uzupełnienia przez banki

"Należy przyjąć, że projektowane rozwiązania nie wpłyną na zwiększenie kosztów funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, ani nie wiążą się z koniecznością jego uzupełnienia przez kredytodawców" – napisano w OSR.

Na chwilę obecną w FWK zgromadzono ponad 1,8 mld złotych.

"Według stanu na 9 listopada 2023 r., od początku funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, kredytodawcy zarejestrowali w Banku Gospodarstwa Krajowego 15.100 umów o udzieleniu wsparcia na łączną kwotę 993.125,3 tys. złotych, a z BGK wypłacono 170.701 rat wsparcia w kwocie 296.991,57 tys. złotych (faktycznie wypłacone – bez zwrotów)" – napisano.

ZBP szacuje koszt przedłużenia wakacji kredytowych na 3,7 mld zł

"Szacujemy koszt dla banków na poziomie 3,7 mld zł przy partycypacji na poziomie poprzednich wakacji kredytowych. Jeśli partycypacja byłaby na poziomie 100 proc., to koszt wyniósłby 5,5 mld zł. Szacujemy, że z programu wakacji kredytowych uprawniona będzie połowa kredytów (licząc według ich wartości)” – powiedziała PAP Biznes Wachnicka.

"Według naszych analiz, wskutek wprowadzonych ułatwień w skorzystaniu z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) będzie konieczność dokapitalizowania tego funduszu przez banki kwotą 1,4 mld rocznie” – dodała.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych na 2024 rok. Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale.

Podano, że wprowadzone zostanie kryterium, zgodnie z którym zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe, jeżeli wartość kredytu nie przekracza 1,2 mln zł.

Wymagany będzie także minimalny stosunek raty kredytu mieszkaniowego do dochodu. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku).

Rząd szacuje, że roczny koszt wakacji kredytowych może wynieść od 3,3 mld zł, w przypadku partycypacji w programie z 2023 r., do 4,7 mld zł przy 100-proc. uczestnictwie.

W ocenie skutków regulacji projektu podano, że planowane rozszerzenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców nie wiąże się z koniecznością jego uzupełnienia przez banki.

Zgodnie z planami o pomoc z FWK będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej (również kredytobiorcy walutowi), u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc. 

Roczny koszt wakacji kredytowych może wynieść 3,3-4,7 mld zł

Roczny koszt wakacji kredytowych może wynieść od 3,3 mld zł, w przypadku partycypacji w programie z 2023 r., do 4,7 mld zł, przy 100-proc. uczestnictwie – podano w ocenie skutków regulacji (OSR) ustawy o wakacjach kredytowych, przyjętej we wtorek przez rząd.

"Należy założyć, że wakacjami kredytowymi może zostać objętych 562 tys. umów kredytowych (przy założeniu współczynnika RdD 30 proc.). Według szacunków przygotowanych w oparciu o dane UKNF maksymalny koszt roczny, przy założeniu, że z instrumentu skorzysta 100 proc. uprawnionych, to ok. 4,7 mld zł. Jednocześnie przy założeniu, że z wakacji kredytowych skorzysta analogiczny odsetek uprawnionych, jak z poprzednich wakacji kredytowych, szacuje się koszt dla sektora bankowego na poziomie 3,3 mld zł" – napisano.

Wg OSR obecnie nie jest możliwe oszacowanie kosztów dla rozwiązania umożliwiającego rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci skorzystanie z wakacji kredytowych, z uwagi na brak prowadzenia przez sektor jak i instytucje państwowe statystyki w zakresie posiadania kredytów hipotecznych przez rodziny wielodzietne.

W dokumencie podano, powołując się na dane UKNF, że łączna wartość kredytów do objęcia wakacjami kredytowymi (przy przyjętym kryterium RdD) może wynieść ok. 158 mld zł, a liczba uprawnionych kredytów to 563 tys.

Rząd podjął decyzję o przedłużeniu wakacji kredytowych. Z wakacji kredytowych będzie można skorzystać, jeśli rata przekroczy 30 proc. dochodu gospodarstwa domowego, liczonego jako średnia za poprzednie trzy miesiące albo jeśli kredytobiorca ma na utrzymaniu co najmniej troje dzieci (na dzień złożenia wniosku).

Nowe rozwiązania przewidują możliwość zawieszenia spłaty raty w wymiarze dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca, zaś w przypadku kolejnych kwartałów – jeden miesiąc w każdym kwartale. 

tus/ ana/

opr. aw/ pap

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *