Coraz większy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w społeczeństwie, w połączeniu ze zmniejszającą się liczbą osób aktywnych zawodowo, wskazuje, że automatyzacja i robotyzacja postępują w szybkim tempie. Eksperci zapewniają nas, że nie pociąga to za sobą redukcji zatrudnienia, ale raczej dostosowanie operacji — szczególnie w produkcji, magazynowaniu i logistyce — do wymagań ewoluującego świata i rynku pracy. Dla pracowników może to oznaczać konieczność nabycia nowych umiejętności, ale stwarza również możliwości rozwoju, jak podkreślają specjaliści IKEA.
– Automatyzacja i robotyzacja są niezbędne dla naszych działań i są również odpowiedzią na wyzwania demograficzne, z którymi się spotykamy. Brakuje pracowników chętnych do pracy na hali produkcyjnej. Dlatego, chociaż automatyzacja w naszych fabrykach jest znacząca od wielu lat, teraz wyraźnie przyspieszyliśmy jej wdrażanie – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, prezes IKEA Industry Polska, dyrektor zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek, w wywiadzie dla agencji Newseria.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego ujawniają, że odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym w Polsce wzrósł z 7% w 1950 r. do prawie 24% w 2024 r. Prognozy wskazują, że do 2060 r. osoby w wieku 65 lat i więcej będą stanowić około 30% populacji, a ich liczba wzrośnie o 2,5 mln w porównaniu z 2022 r. W czwartym kwartale 2024 r. liczba osób aktywnych zawodowo wyniosła ponad 17,8 mln, co jest liczbą o 56 tys. niższą niż w trzecim kwartale 2024 r. i o 128 tys. niższą niż w analogicznym kwartale 2023 r.
Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych
– W IKEA nieustannie dążymy do tego, aby nasze produkty były przystępne cenowo, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad demokratycznego projektowania. Oznacza to, że nasza oferta jest nie tylko funkcjonalna i atrakcyjna wizualnie, ale także zrównoważona. Nasze zaangażowanie w automatyzację procesów produkcyjnych pozwala nam wprowadzać innowacyjne materiały i rozwiązania, co przekłada się na lepszą jakość produktu. Optymalizując wydajność produkcji, możemy szybciej reagować na zmieniające się wymagania rynku, zapewniając, że potrzeby naszych klientów są stale zaspokajane – wyjaśnia Małgorzata Dobies-Turulska.
Zgodnie z planami ujawnionymi kilka lat temu, IKEA zamierza zautomatyzować 800 stanowisk na całym świecie do końca 2025 roku. Konkretnie